חפש:

מערך דבקות, פעולה ראשונה

מערך דבקות

 

פעולה א'

 

מטרת הפעולה:

 

החניך יעמיק את היכרותו עם רבדיה השונים של מידת הדבקות; דבקות מול רבש"ע, דבקות מול הסביבה שלנו ודבקות

 

ביננו לבין עצמנו. מתוך הבנה זו נוכל במערך הפעולות להעמיק במידת הדבקות, אך קודם ננסה להבין מה היא כוללת.

 

 

מבנה הפעולה:

 

א. אז מהי דבקות בעצם?

 

ב. היחס בין סוגי הדבקות

 

ג. בשביל מה צריך דבקות?

 

ד. סיכום

 

 

מהלך הפעולה:

 

א. אז מהי דבקות בעצם?

 

שמש/סיעור מוחין – נכתוב על בריסטול גדול את המילה "דבקות" ונבקש מהחניכים להעלות אסוציאציות. במידת הצורך

 

נקדם את מהלך החשיבה בעזרת הכוונה : "תחשבו על מילים נרדפות לדבקות, במי עוד אנחנו דבקים.." וכו'.

 

נניח לפני החניכים 3 דפים ריקים עם כותרות (נספח 1): "דבקות בקב"ה", "דבקות בסובבים אותי" ו – "דבקות בעצמנו".

 

נחלק את החניכים ל – 3 קבוצות כך שכל קבוצה קבל אחת מהקטגוריות. החניכים יעתיקו מהשמש שעשו קודם לכן את

 

האסוציאציות הרלוונטיות לדעתם לכותרת שכתובה אצלם.

 

 

ב. היחס בין סוגי הדבקות

 

נניח לפני החניכים את ההגדרה על מילון אבן שושן למילה "דביקה" (נספח 2):

 

"קישור, חיבור, התלכדות". נשאל את החניכים:

 

# האם יש כאן קטגוריה שלדעתכם לא מתאימה להגדרה הזו? איזו ? ומדוע?

 

# מה משותף לכל סוגי הדבקות שראינו?

 

# מה שונה ביניהם?

 

# אם היה עליכם לסדר אותם בסדר עולה לפי חשיבות כיצד הייתם מסדרים אותם?

 

# האם יש לכם עוד רעיונות כיצד ניתן למקם את שלושת סוגי הדבקות ביחס אחד לשני?

 

 

נציע 2 דרכים נוספות לסדר את הדברים:

 

1. במעגל (נספח 3) – נניח לפני החניכים עיגול עם חיצים ועליו נניח את שלושת הכותרות במעגל. המשמעות של הסידור

 

הזה היא ששלושת הסוגים תלויים אחד בשני, כלומר, כל אחד מוביל לאחר.

 

 

2. במשולש (נספח 3) – נניח לפני החניכים משולש ובכל קודקוד נניח את אחת הכותרות, כך שבקודקוד העליון תהיה

 

"דבקות בקב"ה". המשמעות של הסידור הזה היא שכל כותרת מהווה צלע, או מימד, של המונח דבקות (שכביכול נמצא

 

במרכז המשולש), ושלושתן ביחד מרכיבות את התכונה הזו.

 

 

# נשאל את החניכים לאיזה סידור הם מתחברים יותר, ומדוע?

 

 

נסכם – בפועל, אין סידור שהוא "התשובה הנכונה". כל אחד יכול לראות את הדברים אחרת. עם זאת, לצורך הדיון שלנו

 

במערך זה אנחנו נבחר להסתכל על זה כך שתכונה זו נובעת קודם כל מעבודה על הדבקות שלנו בקב"ה. מתוך דבקות זו

 

ניתן ליישם ולהקנות לעצמנו דבקות בכל תחום אחר בחיים – בקשרים עם המשפחה והחברים, בתפיסה שלנו את עצמנו

 

ובכל תחום שאנו בוחרים לעסוק בו.

 

 

ג. למה דבקות?

 

מתודה – נחלק את החניכים לשתי קבוצות. כל קבוצה תתבקש לבנות מגדל מקלפים (על בסיס של 6 קלפים בתחתית).

 

נקצה למשימה 7 דקות. לאחר תחילת המשימה ניתן לאחת הקבוצות דבק סלוטייפ. בסיום המשימה נשאל כל אחת

 

מהקבוצות:

 

# איך היתה לכן המשימה? מה עזר לכם? מה היה חסר לכם? מה היה קורה אם לא היה לכם סלוטייפ? (לקבוצה

 

הרלוונטית)

 

 

ד. סיכום

 

בפעולה זו ניסינו לעשות היכרות ראשונית עם המושג "דביקות". ראינו שזוהי בעצם תכונת אופי, הכוללת בתוכה המון

 

דברים, אשר אותם ניתן לחלק ל – 3 קטגוריות מרכזיות: "דבקות בקב"ה", "דבקות בסובבים אותי" ו – "דבקות בעצמי".

 

חווינו איך דבק, במובן המילולי, יכול לסייע לנו בכל מיני משימות בחיים אך זה רלוונטי גם לדביקות המהותית שבה נדון

 

במערך. דבקות מקנה לנו את האפשרות להיות עקביים במשימה. זה שיש לנו מטרה מול העיניים זה טוב, אבל האתגר

 

הגדול הוא לדבוק בה, להתמיד במשימות הנדרשות כדי להגשים את אותה מטרה, וכל זה לא מתאפשר ללא דבקות.

 

 

 

* ניתן לצפות בנספחים בתוך קובץ הפעולה *

FacebookEmailTelegramWhatsApp
  • גילאים

    חבריא ב'

  • קטגוריה

    אהבת ה'

  • סוג הפעילות

    פעולות

עוגיות

אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.

מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.

על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על "אני מסכים", אתה מסכים לשימוש בעוגיות.

Go up
Youtube

נגישות

  • גודל פונטים

מקרא נגישות

לתאימות מלאה יש להשתמש בדפדפנים כרום ופיירפוקס
למעבר בין אלמנטים בדף לחץ על מקש ה - Tab, לחזרה אחורה לחץ על צרוף המקשים - Shift + Tab

בכלי נגישות זה ניתן לבצע מספר דברים

  • - להחליף צבעוניות של האתר במחלקת הצבעוניות
  • - להגדיל ולהקטין פונטים ללא שבירות עיצוביות
  • - להדגיש כותרות ולינקים בקו מתאר תחתון
  • - ניתן גם לעבוד מקלדת בלבד ולגלוש באתר
  • - ניתן להפעיל מסמך ללא עיצוב כלל
  • - ניתן לאפס הכול לברירת המחדל

ניתן להגיע למקומות עיקריים בקלות ע"י צירופי המקשים הנ"ל

  • ESC מאפס את האינדקס של המסמך ומציב אותו בתפריט ניווט מהיר
  • ALT + i – כיבוי והדלקת מידע זה
  • ALT + m – מעבר מהיר לתפריט הנגישות
  • ALT + s – מעבר לתפריט ניווט מהיר
  • ALT + 1 – חזרה לדף הבית
  • ALT + 2 – מעבר לתפריט הראשי
  • ALT + 3 – מעבר לתוכן המרכזי בעמוד
  • ALT + 4 – מעבר לחיפוש כללי
  • ALT + 5 – מעבר לדף יצירת קשר

במידה ועוברים בין דפים באתר המידע לגבי הבחירות שביצענו נשמר וממשיך עם הגולש אל הדף הבא