בואו נעשה עם זה משהו!
מטרת הפעולה:
סיכום מערך בנושא 'תורניות' בצורה חווייתית ומעמיקה. פעולה מספר 6.
הפעולה מתאימה ליום חול ולא לשבת.
מבנה הפעולה:
א. פתיחה ויציאה לעבודה
ב. למידה בקבוצות:
1.ניתוח התופעה (קליפה ופרי)
2.התבוננות פנימית
3.מסגרת ההלכה
ג. תכנון תוצר מסכם
מהלך הפעולה:
א. פתיחה ויציאה לעבודה
למדריך: פעולה זו מטרתה לסכם את המערך באמצעות למידה של החניכים ויישום
של המהלך. כדאי להוציא הזמנות מיוחדות לפעולה המסכמת ולהיערך אליה בצורה
מסודרת, גם במחיר שזה ייקח שבועיים אחרי הפעולה החמישית. הפעולה הזאת
דורשת ממך, המדריך, ללמוד היטב ולעשות עבודת שטח טובה. אל תתבייש להיעזר
בחברים, במרכזת, במשפחה, במורים וכמובן בצוות ההנהלה. זו עבודה קשה אבל
שווה את ההשקעה. תהליך בירור כזה ייחרט אצל החניכים כחוויה אולי הכי משמעותית
בתקופת החניכות שלהם בסניף. אל תפחד מזה! מסבירים לחניכים שהפעולה הזאת
בנויה עליהם – על הרצון שלהם להיכנס באמת לסוגיה שמעניינת אותם בצורה מעמיקה
ועם זאת יצירתית וחווייתית. אז מה עושים? למדנו על שלושה כלים שדרכם נבחן כל תופעה
שאנחנו מתמודדים איתה. בפעולה הזאת החניכים יתחלקו לקבוצות קטנות של ארבעה או
חמישה לפי הנושא שמעסיק אותם. כל קבוצה תעבור בכל תחנה ותלמד על הנושא על פי הכלי
שהם למדו במערך. בסיום התחנות כל קבוצה תגבש תובנה מרכזית או כמה תובנות, ותתכנן
דרך להציג את זה בערב מיוחד – אפשר באמצעות סרטון ,תערוכה, הצגה וכו'.
למדריך: חשוב לחשוב לפני כן על הנושאים ולהציע אותם לחניכים. בחרו נושאים שרלוונטיים
לחניכים ומדברים אליהם (לאורך המערכים מופיעים נושאים מתחומים שונים, אפשר להיעזר
בהם). אנחנו ממליצים לא לקחת יותר משני נושאים כדי שתוכלו לעשות עבודת שטח רצינית
וטובה. כמו כן ,יש לשים לב למספר החניכים כדי להכין מספר תחנות שמתאים לגודל הקבוצה.
אם הקבוצה גדולה, עדיף להעמיד תחנות כפולות ולא להגדיל את מספר החניכים בכל קבוצה
כדי שהחוויה תהיה אפקטיבית.
ב. למידה בקבוצות
כל תחנה תהיה סביב שולחן שעליו יונחו דפים ועטים ושאלות מכוונות. כדאי לדאוג שיהיו על
כל שולחן מפה בצבע אחר, כיבוד ושתייה.
1. ניתוח התופעה (קליפה ופרי):
בניתוח מטרתנו שהחניכים ילמדו להפריד בין הקליפה והפרי בתופעה. לצורך זה מניחים
מחשב נייד או שניים ,מארגנים מאמרים שקשורים לנושא )שימו לב לא להבהיל את החניכים-
ולקצר אותם שיהיו באופן מתומצת(, סיפורים, שירים שמדברים על הנושא וכדומה. לאחר
הקריאה והשיתוף ביניהם, יהיה עליהם לענות לעצמם ולכתוב מחשבות על פי השאלות
המכוונות (נספח 1).
2.התבוננות פנימית:
בחלק זה על החניכים יהיה להתבונן אל תוך עצמם על פי השאלות המכוונות (נספח 2).
לאחר מכן הם יכתבו את התובנות המשותפות שלהם (כאן הגיוני שיהיו פערים גדולים יותר,
כי זה תחום הרבה יותר סובייקטיבי. לכן אם אתם מרגישים שהקבוצה שלכם לא בוגרת מספיק-
שבו שם ואפילו הביאו איתכם חברים שיעזרו לכם וישבו עם החניכים בתחנות).
3.מסגרת ההלכה:
בתחנה זו המטרה היא להכיר את ההלכות הקשורות לנושא, ולכן מניחים על השולחן ספרים
או שאלות ותשובות מרבנים שקשורים לתחום. אם אתם לא מצליחים למצוא הכוונה תורנית
בתחומים שרציתם להביא לחניכים, אפשר כמובן לשלוח שאלה לאחד מרבני התנועה. גם כאן,
בסיום הקריאה החניכים יכתבו לעצמם את הגבולות ההלכתיים וממה יש להיזהר על פי השאלות
המכוונות (נספח 3).
ג. הכנת תוצר מסכם
לאחר תהליך הבירור נותנים לחניכים דף הנחייה לחשיבה על התוצר (נספח 4), ושולחים
אותם לתכנון וביצוע.
*למדריך: כדאי לכתוב כבר בהזמנה לפעולה הזאת את התאריך לאירוע המסכם שבו אפשר
ואף מומלץ להזמין את הורי החניכים, חברי הכיתה, קבוצות נוספות בסניף (רק לשים לב שזה
יתאים לגיל…) וכדומה.
בהצלחה גדולה!
* ניתן לצפות בנספחים בתוך קובץ הפעולה *
חבריא ב'
עבודת ה' ומצוות
פעולות
אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.
מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.
על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על "אני מסכים", אתה מסכים לשימוש בעוגיות.