חפש:

מערך תורניות פעולה 3, החוש השישי

החוש השישי

 

 

 

מטרת הפעולה:

  

החניכים יפתחו חוש ביקורת ביחס לתופעות במציאות. הפעולה הזאת יכולה להוות פעולה מספר 3 במערך 'תורניות' או

לשמש כפעולה יחידאית.

 

 

מבנה הפעולה:

 

א. חוויית חושים וניתוח

 

ב. הכרה במשמעותה של הביקורת

 

ג. הבנה כי תופעות במציאות מורכבות מטוב ורע

 

ד. התנסות בביקורתיות

 

ה. סיכום

 

 

מהלך הפעולה:

 

א. חוויית חשים וניתוח

 

משחקים משחק חושים: מבקשים בכל סבב מתנדב אחר וחוסמים לו את כל החושים (קושרים לו בד על העיניים, אוטמים לו

 

את האף באמצעות אטב כביסה, קושרים את הידיים שלו מאחורי הגב). החניך יצטרך לזהות את החפץ, כאשר בכל פעם

 

הוא יוכל לבחור באיזה חוש הוא יכול להשתמש (חוש הראייה יישאר אחרון). המטרה של החניך היא לנסות לזהות את

 

החפץ בעזרת כמה שפחות חושים. כדאי להשקיע בחפצים, זה יכול להיות משעשע ביותר. לדוגמה: חתיכת שניצל לא

 

מבושל, פלפל שחור, בעל חיים כלשהו ועוד.

 

 

אחרי המשחק שואלים את החניכים:

 

# למה צריך חושים?

 

# במה החושים עוזרים לנו?

 

# עד כמה ההבנה שלנו משתכללת ביחס למספר החושים שאנחנו מפעילים?

 

 

ב. הכרה במשמעותה של הביקורת

 

מסבירים לחניכים שהביקורת היא מעין חוש שישי, ותפקידה לזהות את מה שעומד לפנינו בצורה מיטבית.

 

מחלקים לחניכים קטע שכתב אורי אורבך ז"ל על הציונות הדתית על ידי הצגת הניתוק של החרדיות והחילוניות (נספח 1).

 

 

# שואלים את החניכים: עד כמה הם מזדהים עם הביקורת של אורבך על הניתוק?

 

לאחר מכן מחלקים להם את התגובה שכתב חיים ולדר לאורבך (נספח 2).

 

 

# שואלים את החניכים: מה הביקורת של חיים ולדר על הציונות הדתית?

 

מסבירים: בעצם חיים ולדר מלין על הבינוניות של הציונות הדתית ועל היעדר הביקורת והחשיבה על סדרי העדיפות בין

 

"הציונות" לבין "הדתית". משאירים כרגע את השאלה פתוחה. בסיכום הפעולה נחבר את הקטע למסר הסופי.

 

 

ג. הבנה כי תופעות במציאות מורכבות מטוב ורע

 

מכינים ציר מספרים מ-0 עד 10, ותולים אותו על הקיר. אומרים בכל פעם תופעה, ומבקשים מהחניכים לעמוד ליד המספר

 

שהם חושבים שמבטא את מידת הטוב שמופיע בה. לדוגמה: לימוד תורה בכוללים (על פי אורח החיים החרדי). אם החניך

 

חושב שזו תופעה שכל כולה אידיאל הוא יצטרך לעמוד ליד המספר 10, ואם הוא חושב שזו תופעה פסולה מכול וכול הוא

 

יצטרך לעמוד ליד המספר 0. תוך כדי המשחק סופרים כמה פעמים החניכים עמדו בקצוות (ליד הספרה 0 או 10).

 

 

התופעות:

 

# לימוד תורה בכוללים (על פי אורח החיים החרדי)

 

# פמיניזם

 

# חסידות

 

# חילוניות

 

# אינטרנט

 

# תיאטרון

 

# גיוס לצבא

 

# סמארטפונים

 

# אקדמיה

 

 

* למדריך: שים לב שחלק מהתופעות צריך להסביר יותר בפירוט, אז תגיע מוכן.

 

 

בסיום המשחק שואלים את החניכים כמה פעמים הם חושבים שאחד החניכים עמד בקצוות. סביר להניח שלא הרבה.

 

מנהלים עם החניכים דיון על העובדה הזאת:

 

 

# למה כמעט לא עמדתם על 0 או 10?

 

# מה זה אומר על תופעות במציאות?

 

 

מסכמים את החלק הזה בכך שכל דבר במציאות מורכב מטוב ורע. בחלק מהתופעות קיים יותר טוב ובחלק יותר רע, אבל

 

כמעט אין דבר כזה טוב מוחלט או רע מוחלט (למעט במציאות רוחנית).

 

 

ד. התנסות בביקורתיות

 

מחלקים את החניכים לקבוצות קטנות, ולכל קבוצה נותנים קטע שמציג תופעה כלשהי (נספח 3). על כל קבוצה לחשוב מה

 

הן נקודות האמת והטוב בכל תופעה, ומה הן הסכנות והרע.  לאחר דיון בקבוצות מבקשים מהחניכים לשתף את כולם

 

בתובנותיהם.

 

 

ה. סיכום

 

שואלים את החניכים מה הם למדו בפעולה הזאת. בעזרת התשובות של החניכים נסכם כי בפעולה זאת ראינו כיצד כל

 

תופעה במציאות מכילה בקרבה טוב ורע ועלינו לפתח חוש ביקורת כלפי המציאות על מנת שנוכל לקבל החלטות ולגבש

 

זהות אישית ודתית באופן עצמאי ולא לפי התרבות שמעורבבת מטוב ורע.

 

 

למדריך: חשוב לראות שהחניכים הפנימו את הרעיון ושהשגתם את המטרה של הפעולה. היכולת של החניכים לפתח חוש

 

ביקורת כלפי המציאות היא יכולת חשובה ומכרעת בקבלת ההחלטות שלהם ובגיבוש זהותם האישית והרוחנית. שימו לב

 

שגם סיכום הפעולה מתבסס על ההבנות שלהם – חשוב לחזק זאת.

 

 

 

* ניתן לצפות בנספחים בתוך קובץ הפעולה *

FacebookEmailTelegramWhatsApp
  • גילאים

    חבריא ב'

  • קטגוריה

    עבודת ה' ומצוות

  • סוג הפעילות

    פעולות

עוגיות

אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.

מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.

על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על "אני מסכים", אתה מסכים לשימוש בעוגיות.

Go up
Youtube

נגישות

  • גודל פונטים

מקרא נגישות

לתאימות מלאה יש להשתמש בדפדפנים כרום ופיירפוקס
למעבר בין אלמנטים בדף לחץ על מקש ה - Tab, לחזרה אחורה לחץ על צרוף המקשים - Shift + Tab

בכלי נגישות זה ניתן לבצע מספר דברים

  • - להחליף צבעוניות של האתר במחלקת הצבעוניות
  • - להגדיל ולהקטין פונטים ללא שבירות עיצוביות
  • - להדגיש כותרות ולינקים בקו מתאר תחתון
  • - ניתן גם לעבוד מקלדת בלבד ולגלוש באתר
  • - ניתן להפעיל מסמך ללא עיצוב כלל
  • - ניתן לאפס הכול לברירת המחדל

ניתן להגיע למקומות עיקריים בקלות ע"י צירופי המקשים הנ"ל

  • ESC מאפס את האינדקס של המסמך ומציב אותו בתפריט ניווט מהיר
  • ALT + i – כיבוי והדלקת מידע זה
  • ALT + m – מעבר מהיר לתפריט הנגישות
  • ALT + s – מעבר לתפריט ניווט מהיר
  • ALT + 1 – חזרה לדף הבית
  • ALT + 2 – מעבר לתפריט הראשי
  • ALT + 3 – מעבר לתוכן המרכזי בעמוד
  • ALT + 4 – מעבר לחיפוש כללי
  • ALT + 5 – מעבר לדף יצירת קשר

במידה ועוברים בין דפים באתר המידע לגבי הבחירות שביצענו נשמר וממשיך עם הגולש אל הדף הבא