חפש:

מערך "צניעות ופנימיות מול החצנה" פעולה 2

מאחורי הקלעים 2

 

 

 

מטרת הפעולה:

 

החניכים ידעו לחקור ולבקר את החשיפה וההצנעה בחיים הפיזיים (פנים אל פנים).

 

 

מבנה הפעולה:

 

א. אפיון רמת החשיפה וההצנעה פנים אל פנים

 

ב. למידה על היתרונות והחסרונות בצורת התקשורת הזאת

 

ג. ביקורת החסרונות וחשיפת שורשים

 

ד. סיכום

 

 

 מהלך הפעולה:

 

א. אפיון רמת החשיפה וההצנעה פנים אל פנים

 

מחלקים את החניכים לשלוש קבוצות מחקר. מסבירים לחניכים כי על הקבוצות ללכת ולהתבונן בסוגי שיחות ותקשורת בין

 

אנשים במשך חמש דקות, כאשר כל קבוצה צופה בסוג שיחה שונה. על הקבוצות לרשום מאפיינים על צורת התקשורת:

 

כמה האנשים חושפים, כמה הם מסתירים, מה הם חושפים וכו' – ועליהם לרשום את מה שהם רואים, בדף המצורף (נספח

 

1).

 

 

סוגי השיחות:

 

# אנשים במקום המוני

 

# אנשים בקבוצה מוכרת

 

#  אנשים בשיחה אישית (אפשר לעשות שיחות בתוך הקבוצה עצמה)

 

 

כשהחניכים חוזרים לקבוצה שואלים אותם מה הם המאפיינים ועורכים רשימה והשוואות בין הקבוצות. רושמים את

 

ההשוואה על טבלה גדולה המחולקת לשלוש, כאשר את כל אחד מהסוגים נחלק ליתרונות ולחסרונות (דוגמה למאפיינים:

 

האדם גלוי/ חשוף/ מרוסן/ שקול/ תחושה לא נעימה (פאדיחה)/ ראיית האחר/ תקשורת בין תנועות הגוף/ קשר עין/ מגע/

 

פחד/ חיצוניות וכדומה).

 

 

ב. למידה על היתרונות והחסרונות בצורת התקשורת הזאת

 

משחקים את משחק המתנות – מבקשים מכל חניך לפני הפעולה להביא מתנה קטנה (וזולה) עטופה בעטיפה אטומה.

 

בתחילת המשחק אוספים מכל החניכים את המתנות ומניחים במרכז המעגל. מתחילים לפתוח את המתנות בסבב – החניך

 

הראשון בוחר מתנה פותח ומשאיר אצלו, כך גם החניך השני. החניך השלישי בוחר מתנה ופותח אותה, אבל הוא כבר יכול

 

להחליט אם להישאר עם המתנה או להחליף אותה עם מי שבחר לפניו (מי שלפניו חייב להחליף). כך עד סוף הסבב. מה

 

שאמור לקרות הוא שהחניכים מתחילים לארגן עסקאות, "אתה תפתח את זה ותביא לי את זה", כדאי גם ללחוץ עליהם או

 

לדחוף אותם לכך באופן סמוי.

 

 

בסוף הסבב שואלים את החניכים-

 

# מה היתרונות בכך שראינו זה את זה במהלך המשחק, ומה הם החסרונות (ובכלל לא רק במשחק)?

 

# אם היינו משחקים אותו משחק בלי לראות זה את זה, האם היה קורה אותו הדבר? מה היה משתנה?

 

 

עכשיו שואלים-

 

# האם זה מתקשר לאפיונים שראינו קודם ביחס לצורת השיחה?

 

 

תוך כדי רושמים את החסרונות שהחניכים מעלים על בריסטול, ומוסיפים אותם למה שכבר למדנו ביחס לאותם אפיונים

 

(דוגמה לחסרונות: יותר חסומים, פחות מדברים, יש מגע, אין זמן תגובה)

 

 

ג. ביקורת החסרונות וחשיפת שורשים

 

עורכים כעת דיון – פורסים את החסרונות שכתבנו קודם על בריסטולים במרכז המעגל, ומבקשים מאחד החניכים להגיד

 

ממה לדעתו נובע חסרון זה? והאם זה חסרון מוכרח? (כלומר, האם יכול להיות אחרת? למשל, הסיבה לכך שאנשים יותר

 

מתביישים היא כי הם לא ממעיטים בערך עצמם. אם יהיה לו יותר ביטחון עצמי, האם זה ישתנה?) ממשיכים את הסבב שבו

 

כל אחד בוחר חיסרון ומחפש מה השורש שלו. מאוד חשוב לעודד אותם להיות ביקורתיים, אפילו על ידי תחרות כלשהי בין

 

קבוצות מי מצליח למצוא יותר שורשים או פרס לכל מי שמצליח למצוא שורש שמוסכם על הקבוצה.

 

 

"הייד פארק" – מחלקים את החניכים לשתי קבוצות וכל קבוצה חושבת על דרך לפתור את החסרונות. לאחר מכן עושים

 

במה ומכל קבוצה לפי תור עולה חניך ומנסה לשכנע את כולם למה הדרך שלהם היא הנכונה. אם חניך מהקבוצה השנייה

 

משתכנע מדברי הנואם של הקבוצה האחרת הוא צריך לעבור קבוצה. חשוב כאן להיות אמינים. הקבוצה הכי גדולה היא

 

זאת שזוכה בסופו של דבר בטופי או בכל ממתק אחר לכל הקבוצה.

 

 

ד. סיכום

 

נחשפנו לכך שיש שיש כל מיני סוגים של שיח. לשיח של פנים מול פנים יש את המאפיינים שלו. עורכים סיכום של היתרונות,

 

החסרונות והפתרונות שהועלו לשיח פנים אל פנים. אחרי שמסכמים את היתרונות והחסרונות, עורכים דיון וסיכום שבו

 

מתייחסים למה בר תיקון בחיי, הן מצד המידות שלי, כעבודה על המידות, ומה פשוט דורש מודעות. ייתכן שתרצו לתת

 

לחניכים כעת את המשימה של היחידה הבאה, על מנת שיגיעו אליה כבר מוכנים, ויקשרו אותה למה שעברנו היום. כמו כן,

 

חשוב לשמור את הבריסטולים לפעולה הבאה.

 

 

 

* ניתן לצפות בנספחים בתוך קובץ הפעולה *

 

FacebookEmailTelegramWhatsApp
  • גילאים

    חבריא א'

  • קטגוריה

    בניית קבוצה

  • סוג הפעילות

    פעולות

עוגיות

אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.

מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.

על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על "אני מסכים", אתה מסכים לשימוש בעוגיות.

Go up
Youtube

נגישות

  • גודל פונטים

מקרא נגישות

לתאימות מלאה יש להשתמש בדפדפנים כרום ופיירפוקס
למעבר בין אלמנטים בדף לחץ על מקש ה - Tab, לחזרה אחורה לחץ על צרוף המקשים - Shift + Tab

בכלי נגישות זה ניתן לבצע מספר דברים

  • - להחליף צבעוניות של האתר במחלקת הצבעוניות
  • - להגדיל ולהקטין פונטים ללא שבירות עיצוביות
  • - להדגיש כותרות ולינקים בקו מתאר תחתון
  • - ניתן גם לעבוד מקלדת בלבד ולגלוש באתר
  • - ניתן להפעיל מסמך ללא עיצוב כלל
  • - ניתן לאפס הכול לברירת המחדל

ניתן להגיע למקומות עיקריים בקלות ע"י צירופי המקשים הנ"ל

  • ESC מאפס את האינדקס של המסמך ומציב אותו בתפריט ניווט מהיר
  • ALT + i – כיבוי והדלקת מידע זה
  • ALT + m – מעבר מהיר לתפריט הנגישות
  • ALT + s – מעבר לתפריט ניווט מהיר
  • ALT + 1 – חזרה לדף הבית
  • ALT + 2 – מעבר לתפריט הראשי
  • ALT + 3 – מעבר לתוכן המרכזי בעמוד
  • ALT + 4 – מעבר לחיפוש כללי
  • ALT + 5 – מעבר לדף יצירת קשר

במידה ועוברים בין דפים באתר המידע לגבי הבחירות שביצענו נשמר וממשיך עם הגולש אל הדף הבא