חפש:

מערך פנים אל מול פנים פעולה 4

היכרות אמיתית, גם דרך התקשורת!

 

פעולה ד'

 

 

 

 

מטרות הפעולה:

 

1. החניכים ייחשפו לזיוף שהתקשורת מזמנת

 

2. החניכים ירכשו כלים על מנת להישאר אמיתיים גם כשמחוברים לתקשורת.

 

 

מבנה הפעולה:

 

א. הבנת חלקה של התקשורת בהתחפשות

 

ב. הבנת השלכות ההתחפשות בתקשורת

 

ג. אז איך נשארים מחוברים וגם נשארים אמיתיים?

 

 

מהלך הפעולה:

 

א. הבנת חלקה של התקשורת בהתחפשות.

 

1. מה הכינוי שלי בפורום?

 

נעשה סבב בקבוצה ובו כל חניך יאמר מה הכינוי שלו בפורום כלשהו ובמידה  ואין לו, אז איך הוא היה קורא לעצמו אילו היה

 

לו.

 

2. מיהו באמת 'יניב המגניב'?

 

נתלה שלטים על קירות החדר,בכל אחד מהם כתוב כינוי של אדם שהופיע בפורום (לדוג': יניב המגניב, קרפודני , שיר

 

המלכה, עזראית בנשמה וכו'). נחלק את החניכים לקבוצות, ונבקש מהם להסתובב בחדר ולהכין תעודת זהות לכל אחד

 

מהאנשים: עיסוק, כשרונות, גיל, מצב משפחתי, עיר מגורים וכו'. (אפשרות אחת היא להשאיר מקום על השלטים כך

 

שהחניכים יוכלו לכתוב ישירות ליד הכינוי. אפשרות שנייה, היא לחלק דפים קטנים לכל חניך). הנקודה אליה צריך להכווין

 

הוא להראות באיזו קלות ניתן ליצור זהות שלמה ומלאה שבעצם היא לגמרי שקר, אין בה לא כלום.

 

 

ב. הבנת השלכות ההתחפשות בתקשורת

 

1. מייל מתגלגל..

 

נקריא לחניכים כתבה שמסבירה על סוגים שונים של הונאות דרך המייל (נספח 1). לאחר מכן, נשאל את החניכים האם

 

מאמינים לתוכן המייל? כיצד היו נוהגים לו היו מקבלים את המייל הזה?

 

 

2. חוויה אישית

 

כעת נזמין את החניכים לשתף את הקבוצה במקרים דומים שקרו להם. כיצד מרגישים עם העובדה שלעיתים מדובר

 

ברמאות? שוב חשוב להדגיש את הרעיון בכך שהקלות שבזיוף יוצרת מציאות נוראית של רמאות ושקרים שמנצלים אנשים

 

תמימים, ומאפרשת לאנשים לברוח מעצמם בלי להתחייב לתת דין וחשבון על מעשיהם.

 

 

3. יומנו של גדי

 

אחרי דיון זה, נקריא קטע מיומנו של גדי:

 

"יומני היקר… בתקופה האחרונה אני בדיוק מתלבט עם עצמי לגבי יחסי להורים, אני מרגיש שאני מגיע לסניף וכיף לי שם

 

אבל ביחד עם זה אני לא מתנהג להורים שלי יפה ומתחצף עליהם ורוב הוויכוחים זה בגלל שאמא שלי לא רוצה שאני אלך

 

לסניף כי היא טוענת שיש שם חבר'ה שמקלקלים אותי … אז החלטתי להיכנס לפורום של עזרא ולהתייעץ עם אנשים שם

 

מה לעשות, כמובן שבעילום שם… בערב נכנסתי לפורום ופתאום ראיתי מישהו בשם "יוסי התותח" שכותב על זה שההורים

 

שלו מתנגדים לזה שהוא שלהם ילך לסניף וכו' (בדיוק כמו המקרה שלי) והוא מספר שהוא שאל כמה רבנים והם אמרו לו

 

שהוא לא צריך להקשיב להורים כי הסניף זה דבר ממש חשוב וההורים סתם מפחדים כי הם מהדור הישן  ולא מבינים מה

 

קורה היום בסניפים בקיצור הוא כתב שלא צריך להתייחס אליהם וכד'. הייתי ממש מופתע ממה שהוא אמר שהרבנים אמרו

 

אבל מאוד רציתי לשוחח עם יוסי, הרגשתי שהוא מבין לגמרי מה עובר עליי. חשבתי שבטח הוא יוכל לעזור לי… מצד שני,

 

אני לא יודע מיהו באמת והאם הוא דובר אמת… נכנסתי לתעודת זהות שלו כדי לראות במי מדובר ושם היה רשום רק שם

 

"יוסי התותח" כעת אני ממש לא יודע מה לעשות אני לא יודע מיהו והאם מה שהוא כתב נכון, או שהוא יכול להיות סתם

 

מישהו שכתב מה שבא לו. זה ממש קשה, כי הוא מעלה נושאים ממש חשובים, אבל אי אפשר ליצור איתו קשר או להתחבר

 

אליו…"

 

 

# כעת נשאל את החניכים מהי הבעיה שמעלה גדי? מה חסר לו? מה היה יכול לעזור לו?

 

 

הרעיון הוא להבחין בכך שאנשים פשוט מתחבאים מאחורי דמויות ולא מגלים את ה"פנים" האמיתיות שלהם. החניכים יבינו

 

שבצורה כזו לא ניתן לנהל שיחות ומשמעותיות באמת.

 

 

ג. אז איך נשארים מחוברים וגם נשארים אמיתיים?

 

חשיפה נכונה- למי, מתי, כמה

 

 

 

 

* ניתן לצפות בנספח בתוך קובץ הפעולה *

FacebookEmailTelegramWhatsApp
  • גילאים

    חבריא א'

  • קטגוריה

    בניית קבוצה

  • סוג הפעילות

    פעולות

עוגיות

אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.

מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.

על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על "אני מסכים", אתה מסכים לשימוש בעוגיות.

Go up
Youtube

נגישות

  • גודל פונטים

מקרא נגישות

לתאימות מלאה יש להשתמש בדפדפנים כרום ופיירפוקס
למעבר בין אלמנטים בדף לחץ על מקש ה - Tab, לחזרה אחורה לחץ על צרוף המקשים - Shift + Tab

בכלי נגישות זה ניתן לבצע מספר דברים

  • - להחליף צבעוניות של האתר במחלקת הצבעוניות
  • - להגדיל ולהקטין פונטים ללא שבירות עיצוביות
  • - להדגיש כותרות ולינקים בקו מתאר תחתון
  • - ניתן גם לעבוד מקלדת בלבד ולגלוש באתר
  • - ניתן להפעיל מסמך ללא עיצוב כלל
  • - ניתן לאפס הכול לברירת המחדל

ניתן להגיע למקומות עיקריים בקלות ע"י צירופי המקשים הנ"ל

  • ESC מאפס את האינדקס של המסמך ומציב אותו בתפריט ניווט מהיר
  • ALT + i – כיבוי והדלקת מידע זה
  • ALT + m – מעבר מהיר לתפריט הנגישות
  • ALT + s – מעבר לתפריט ניווט מהיר
  • ALT + 1 – חזרה לדף הבית
  • ALT + 2 – מעבר לתפריט הראשי
  • ALT + 3 – מעבר לתוכן המרכזי בעמוד
  • ALT + 4 – מעבר לחיפוש כללי
  • ALT + 5 – מעבר לדף יצירת קשר

במידה ועוברים בין דפים באתר המידע לגבי הבחירות שביצענו נשמר וממשיך עם הגולש אל הדף הבא