מערך עזראיות
פעולה ג'
מטרת הפעולה:
החניכים יבינו שהייחודיות שלהם אינה סותרת מפגש ויציאה כלפי האחר, אלא אדרבא -מפרה אותו ואת הסובבים אותו.
מבנה הפעולה:
א. חשיבות הכרת הייחודיות שלנו
ב. עבודה בזוגות
ג. סיכום
מהלך הפעולה:
א. חשיבות הכרת הייחודיות שלנו
מתודה א:
חוויה:
החניכים ישחקו במשחק 'טלפון שבור'- כל חניך בוחר מילה ומעביר אותה בסוף לחבר שלידו וכך הלאה עד שהחניך האחרון
אומר את מה שהגיע אליו. אחרי שסיימנו לשחק טלפון שבור נשחק 'טלפון מתוקן'- חניך אומר בסוד לחבר שלידו מילה
והחבר שלידו מוסיף על המילה שהחבר הראשון אמר ובסוף אומרים בקול מה שיצא ורואים שיצא סיפור.
עיבוד:
כאשר שיחקנו 'טלפון שבור', אף אחד לא הוסיף מעצמו שום דבר. כל הקבוצה עשתה את אותו הדבר. לא יצרנו שום דבר
חדש כקבוצה ואף אחד לא הצליח לבטא את הייחודיות שלו. כאשר שחקנו 'טלפון מתוקן' כל אחד מהחניכים הוסיף את
הייחודיות שלו לסיפור וכולנו יחד יצרנו סיפור ,יצרנו מרחב שלם שמורחב מאוסף של אנשים, עזראים.
מתודה ב:
חוויה:
החניכים ישחקו חזירים קפיטליסטים. הוראות המשחק: נחלק לכל אחד מהקבוצה שני פתקים [לבן ואדום]. נסביר לקבוצה כי
המטרה היא לאסוף כמה שיותר סוכריות. הכללים הם כך – אם כולם מרימים פתקים בצבע לבן, כולם מקבלים סוכרייה
אחת. אם שניים או פחות מרימים פתקים אדומים הם מקבלים שניים, וכל שאר הקבוצה לא מקבלת כלום .אם יותר משניים
מרימים פתקים אדומים, אף אחד לא מקבל כלום…
עיבוד:
על מנת שכולם יצליחו לקבל לפחות סוכריה אחת יש צורך ביציאה אל המעבר בעצמי. לוותר על הסיכוי שאני אקבל יותר
בשביל הקבוצה שכולם יוכלו לקבל לפחות אחד .
מתודה ג:
חוויה:
מסכימומטר: נבקש מהקבוצה לעמוד .נגדיר שצד ימין זה 'מסכים 'וצד שמאל זה 'לא מסכים ' ונבקש מהם לעמוד לפי מה
שהם חושבים בכל אחד מהמשפטים שנקריא:
1. אני לא מכין שיעורי בית בשביל ללכת למשחק עם חברים כי חסר להם אחד למשחק.
2. אני מעדיף להישאר בבית ולשחק לבד למרות שאני יודע שלחברים שלי חסר שחקן אחד.
3. אני יודע לצייר יפה והחברים שלי לא. לכן אני חושב שכדאי שאעשה את הקיר של הקבוצה לבד.
4. לא לכל אחד יש משהו מיוחד שהוא יכול להביא לקבוצה.
5. כאשר המדריך שואל שאלה בפעולה אם אגיד את דעתי זה יוסיף לקבוצה.
6. בריקוד של חודש ארגון לא רואים אותי כי אני בשורה שלישית אז זה כאילו שאני בכלל לא משתתף.
עיבוד:
להיות חלק מקבוצה זהו עניין מאוד חשוב . כאשר אנחנו מהווים חלק מקבוצה אנחנו יכולים לעשות דברים גדולים ונפלאים.
אחד החששות בכניסה לקבוצה הוא שהקבוצה לא תדע להכיל את הייחודיות שיש בכל אחד ואחד. כתוצאה מכך, אנו
פועלים בד"כ באחת משתי הדרכים הבאות: מוותרים על הייחודיות שלנו ומתמזגים עם הכלל או נמנעים מהיציאה אל
הכלל.
במשחק של " טלפון מתוקן" יכול להיות שיצא סיפור יפה, אך לא בטוח שיזכרו בדיוק מי אמר את המילה שהוסיפה לעלילה
של הסיפור .כמו במשחק כדורגל : בסוף יזכרו את מי שהבקיע את ה"גול" ועליו יכתבו בעיתון ,אך לא היה יכול לצאת סיפור
יפה- ולא היה אפשר להבקיע גול, אם לא הייתה קבוצה…
כעזראים, בחרנו לשים דגש על הייחודיות של כל אחד ואחד ומתוך כך לצאת אל המעבר. לצאת מעבר לעצמינו ולהיות
שייכים גם לחברה ולמרחב. הייחודיות של כל אחד ואחד מאיתנו תפרה ותגדל במפגש עם המעבר, עם מה שמחוץ
ל'אני' הפרטי.
ב. עבודה בזוגות
משימה: הצמדות לזוגות, שיתוף בין הזוגות על עבודת השורשים הפרטית שנעשתה בפעולה הראשונה של מערך "עזראים"
וחשיבה משותפת איך הייחודיות שלהם יכולה להשפיע על הקבוצה.
ג. סיכום
חזרה אל המעגל, החניכים ישתפו את הקבוצה בייחודיות שלהם ואיך המפגש עם הקבוצה תרם לקבוצה ולהם. כתוצר, ננסח
יחד עם החניכים מסמך מתאר לקבוצה, אשר מגדיר את קווי המתאר הכלליים ואת האווירה אותה אנו רוצים ליצור בקבוצה:
כיחידים, וכישות אחת.
חבריא א'
אליטה משרתת
פעולות
אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.
מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.
על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על "אני מסכים", אתה מסכים לשימוש בעוגיות.