חפש:

מערך חינוך גופני- תורני פעולה 3, ספורט תחרותי

ספורט תחרותי

 

 

מטרות הפעולה:

 

1.החניכים ינצלו את "קנאת הסופרים" ע"מ להשתפר בתחומם.

 

2.החניכים ישאפו להיות הכי מצוינים עפ"י הכוחות והיכולות שלהם.

 

 

מבנה הפעולה:

 

א. תחרותיות- טוב או רע?

 

ב. הבנה כי הדבר היחיד שעל האדם להתחרות בו הוא- הוא עצמו (שאיפה למצוינות עצמית).

 

ג. כיצד ננצל את קנאת הסופרים כדי להצטיין בעצמנו?

 

ד .סיכום

 

 

מהלך הפעולה:

 

א.  תחרותיות- טוב או רע ? 

 

לאחר שהבנו שהיהדות רואה בספורט ובבריאות אמצעי לקידום התוכן הרוחני, נבחן סוגיה משמעותית

 

בספורט – התחרות.

 

 

משחקים 3 משחקים:

 

1. עומדים במעגל, על החניך הראשון לומר מילה, וזה שאחריו צריך לומר מילה שעוד לא נאמרה שמתחילה

 

באות המסיימת של המילה שאמר קודמו (ללא תחרות).

 

2.משחקים את אותו המשחק, רק שהפעם מוסיפים כלל נוסף: בכל פעם יש אפשרות לחניך הבא במעגל לומר

 

מילה במקום זה שלפניו. במידה והוא הקדים את החניך שלפניו, החניך שלפניו יוצא מהמשחק. אחרת, ממשיכים

 

בסבב.

 

3.מתחילים את המשחק מההתחלה, ואומרים לחניכים שעליהם לשפר כמה שיותר את הזמן שלוקח להם לענות

 

תשובה. כלומר: על כל אחד לענות הכי מהר שהוא יכול. בכל סבב ימדד לכל אחד זמן התגובה שלו ותערך השוואה

 

בין הזמנים השונים. כל מי שיצליח לקצר את זמן מתן התשובה שלו- ניצח.

 

 

# נשאל: מה ההבדל בין 3 שלבי המשחק? מתי הרגשתם הכי טוב ומתי הכי רע? מה גרם לכך שבשלב הראשון

 

המשחק היה פחות מלהיב ומעניין? (אין תחרותיות)…

 

נסכם- התחרותיות יכולה להביא לאתגר והנאה, אבל כאשר הנצחון שלי פוגע בחבר שלי, זה מוסיף הרגשה רעה

 

למי שנפסל, וגם למי שניצח, וגורם לתחרותיות להפוך לדבר רע ומכאיב.

 

 

ב. הדבר היחיד שעל האדם להתחרות בו הוא- הוא עצמו (שאיפה למצוינות עצמית)

 

מכתב לאלופים:  כל חניך מקבל כרטיסיה עם כלל להצטיינות (נספח 1). אתם המנהלים של קבוצת

 

כדורסל\כדורגל\בלט וכו'… )לפי תחום הספורט שמעניין את החניכים(. הקבוצה מתמודדת לקראת אליפות

 

העולם בתחומה. עליכם לדאוג שהשחקנים יהיו הכי טובים, וישחקו הכי טוב.

 

החלטתם לכתוב לשחקנים מכתב מוטיבציה. על כל חניך לשכנע את השאר שהכלל שלו הכי חשוב ועליו להיכנס

 

למכתב (סה"כ יכנסו רק 5 כללים). כל חניך מקבל 5 סוכריות / 5 מדבקות ועליו לתת אותם לחמשת החניכים שהכי

 

שכנעו אותו שהכלל שלהם נצרך. על הקבוצה לנסח את המכתב על גיליון נייר גדול ולהכניס לתוכו את חמשת הכללים

 

שנבחרו. השאירו את המכתב במרכז החדר והמשיכו.

 

* במידה והפעילות מתקיימת בשבת, שימו במרכז את 5 הכרטיסיות הנבחרות.

 

מחלקים לכל מספר חניכים סיטואציה (נספח 2).

 

דיון בקבוצות בסיטואציות:

 

# מה דעתכם ?

 

# האם גם מי שהכי טוב צריך להמשיך להתאמן ?

 

# למי עליו להשוות את עצמו ?

 

# מי שפחות טוב מאחרים, האם עליו לוותר מראש?

 

 

ספרו של פט ריילי, מאמן כדורסל: "הצוות המנצח" עוסק בדרכים ליצור מוטיבציה קבוצתית,

 

ועבודת צוות בקבוצה ע"מ לשפר את ביצועי הקבוצה.  מקריאים או מספרים בע"פ את הקטע

 

הבא (נספח 3) (אפשר לכתוב על בריסטול סיכום בנקודות של הקטע ולהסביר).

 

 

 ג. כיצד ננצל את קנאת הסופרים כדי להצטיין בעצמנו?

 

"קנאת סופרים תרבה חכמה "–  למה? למה קנאת סופרים גורמת? מה ההבדל בינה לבין קנאה רגילה?

 

מה ההבדל בין המשחק שבו הייתם צריכים לנצח זה את זה לבין המשחק שבו הייתם צריכים לפסול אחד

 

את השני כדי לנצח? איפה ההרגשה הייתה טובה יותר?

 

# נותנים לחניכים לזרוק אסוציאציות על המושג "גבורה" או מבקשים מהם לתת לנו שמות של אנשים גיבורים.

 

אח"כ פורשים בריסטול שכתוב עליו:

 

"איזהו גיבור – הכובש את יצרו שנאמר: טוב ארך אפים מגיבור ומשל ברוחו מלוכד עיר".

 

(פרקי אבות ,ד', א')

 

 

# מדוע זה מה שחז"ל הגדירו לנו כגבורה? מה הגבורה הגדולה בכיבוש היצר? מדוע בחרו חז"ל להתייחס

 

לגבורה הנפשית ולא הפיזית?

 

 

התחרותיות גורמת לנו לרצות להצטיין (כפי שראינו במשחקים בהתחלה). ללא תחרותיות אין אתגר, אין צורך

 

להתגבר ולהתאמץ. אבל כשהתחרותיות נהפכת לקנאה ושנאה, זוהי תחרותיות רעה. כאן נכנסת הגבורה האמיתית-

 

לדעת שעלינו להתגבר על עצמנו. להיות הכי טובים בכוחות וביכולות שניתנו לנו ולנצלם עד תום.

 

 

# אפשר לספר על ר' זושא שהיה אומר שכשיגיע לעוה"ב לא יתבעו ממנו מדוע לא היה משה רבינו,

 

כי לזושא אין אותם כוחות וכשרונות כפי שהיו למשה רבינו. יתבעו ממנו מדוע לא היה זושא? מדוע לא

 

ניצל את כל הכוחות שניתנו לו, לזושא, בצורה הכי מלאה?

 

 

ד .סיכום:

 

אף אחד לא יתבע מאיתנו מדוע לא עשינו משהו כמו מישהו אחר. כל בנ"א צריך לדעת למצוא את האתגר

 

בתחרותיות ולהתחרות בעיקר עם עצמו. להתאמן, להשתפר מתוך כך שמושל ביצר שגורם לקנאה ותחרותיות

 

רעה, והבנה שהאדם היחיד שעליו להתגבר עליו זה הוא בעצמו, ולא אף אחד אחר. מצוינות צריכה לבוא מתוך

 

השתפרות עצמית בהתאם לידיעת הכוחות והמסוגלות של כל אחד ואחד עם עצמו. אסור לאדם לדרוש מעצמו

 

יותר או פחות ממה שהוא מסוגל בכוחותיו שניתנו לו. עליו לשאוף להצטיין בכל תחום ביחס לעצמו!

 

 

ראינו במהלך החודש שספורט חשוב מאד לבניין העולם הרוחני שלנו, מתוך כך ברור שאסור שהוא יבוא על חשבון

 

המידות ועל ה"בנאדם לחברו" שלנו. הספורט שבונה את הרוח, הספורט שמקדם את האדם בזכות עצמו, ביחס לעצמו,

 

ולא ספורט שדורך על אחרים.

 

 

צ'ופר אפשרי לסיום:

 

אני רוצה שכבר יבוא היום בו אחליט, שיהיה מה שיהיה אני מתחיל להיות טוב יותר.

 

לא טוב יותר מחבריי או מיריבי אלא פשוט טוב יותר מעצמי!

 

להיות כל דקה, כל שעה, כל יום, טוב יותר

 

ממה שהייתי לפני דקה, לפני שעה, לפני יום.

 

נכון שכבר החלטתי כך כמה פעמים וזה לא יצא…

 

אני רוצה שכבר יבוא היום בו אחליט להיות טוב יותר.

 

וזו תהיה הפעם האחרונה שאחליט כך, כי זו תהיה הפעם הראשונה שבאמת

 

יהיה מה שיהיה,

 

אני אתחיל להיות טוב יותר…

 

 

 

* ניתן לצפות בנספחים בתוך קובץ הפעולה *

FacebookEmailTelegramWhatsApp
  • גילאים

    חבריא ב'

  • קטגוריה

    התנועה

  • סוג הפעילות

    פעולות

עוגיות

אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.

מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.

על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על "אני מסכים", אתה מסכים לשימוש בעוגיות.

Go up
Youtube

נגישות

  • גודל פונטים

מקרא נגישות

לתאימות מלאה יש להשתמש בדפדפנים כרום ופיירפוקס
למעבר בין אלמנטים בדף לחץ על מקש ה - Tab, לחזרה אחורה לחץ על צרוף המקשים - Shift + Tab

בכלי נגישות זה ניתן לבצע מספר דברים

  • - להחליף צבעוניות של האתר במחלקת הצבעוניות
  • - להגדיל ולהקטין פונטים ללא שבירות עיצוביות
  • - להדגיש כותרות ולינקים בקו מתאר תחתון
  • - ניתן גם לעבוד מקלדת בלבד ולגלוש באתר
  • - ניתן להפעיל מסמך ללא עיצוב כלל
  • - ניתן לאפס הכול לברירת המחדל

ניתן להגיע למקומות עיקריים בקלות ע"י צירופי המקשים הנ"ל

  • ESC מאפס את האינדקס של המסמך ומציב אותו בתפריט ניווט מהיר
  • ALT + i – כיבוי והדלקת מידע זה
  • ALT + m – מעבר מהיר לתפריט הנגישות
  • ALT + s – מעבר לתפריט ניווט מהיר
  • ALT + 1 – חזרה לדף הבית
  • ALT + 2 – מעבר לתפריט הראשי
  • ALT + 3 – מעבר לתוכן המרכזי בעמוד
  • ALT + 4 – מעבר לחיפוש כללי
  • ALT + 5 – מעבר לדף יצירת קשר

במידה ועוברים בין דפים באתר המידע לגבי הבחירות שביצענו נשמר וממשיך עם הגולש אל הדף הבא