חפש:

מערך "אמת או חובה" פעולה 1, לשקר- אז למה לא?

לשקר- אז למה לא?

 

 

 

 

מטרת הפעולה:

 

החניכים יכירו בבעייתיות ובהשלכות של השקר.

 

 

מבנה הפעולה:

 

א. לשקר אין רגליים

 

ב. תחזוק השקר

 

ג. האמת שבקשר

 

ד. סיכום.

 

 

מהלך הפעולה:

 

א. לשקר אין רגליים

 

נבקש מהחניכים להציג את הסיפור של דני:

 

קריין א': ביום ראשון יש מבחן בחשבון. מבחן קשה, מבחן חשוב, מבחן שדני חייב להצליח בו! זה מה שייקבע באיזו הקבצה

 

דני יהיה. בעצם מה שיותר חשוב לדני, זה כמה ההורים שלו רוצים שיצליח במבחן וכמה הוא לא יכול לאכזב אותם…

 

 

דני: אני חייב לקבל ציון טוב!! אבל מה אני אעשה? יש כל כך הרבה חומר, ולא באמת הייתי חרוץ במהלך השנה… בעצם גם

 

לא ממש נכחתי בכיתה… אין לי סיכוי להצליח! אבא ואמא כל כך יכעסו עליי… הם רוצים שאהיה בהקבצה א', ועם כמה

 

שאני הולך לקבל במבחן, זה לא הולך לקרות!!! משהו אני חייב לעשות.. מה אפשר…ממ.. יש לי רעיון!

 

 

קריין ב :'דני, נשאר אחרי הלימודים בבית הספר… נכנס לחדר המורים,  פתח את התא של המורה לחשבון… ושם- לנגד

 

עיניו, נגלה טופס המבחן שעתיד להיות ביום ראשון!!

 

 

דני: עכשיו כל מה שעליי לעשות הוא להעתיק את השאלות, למצוא את הפתרונות, ללמוד את הפתרונות בע"פ- ולהצליח!!

 

 

קריין ג :'ביום המבחן- דני שמח מאוד! הוא הרי יודע מהן התשובות.. את המבחן הוא סיים ראשון ויצא עם חיוך מהכיתה!

 

כעבור מס' שבועות…

 

 

דני קיבל את המבחן בחזרה, ובראשו כתוב: ' אנא גש אליי בסוף היום, בברכה, המורה לחשבון.' דני נבהל וחשש שמא גילו

 

את תרמיתו. בסוף היום, ניגש חושש לחדר המנהל, שם המתינו לו המנהל והמורה לחשבון.

 

 

המורה לחשבון: דני, אני מניח שאתה כבר יודע במה מדובר.. במהלך השנה לא למדת כלל ולכן לא ייתכן שבמבחן פתאום

 

ידעת את כל החומר. והוכחה לכך היא שעובדת הנקיון ראתה כיצד העתקת את טופס הבחינה שהיה בתא שלי.

 

 

מנהל: זהו מעשה חמור מאוד! זוהי גניבה ממש! אנחנו מתכוונים ליצור קשר עם ההורים שלך ולדון איתם כיצד לטפל

 

במעשה שלך.

 

 

קריין ד': דני הלך הביתה נסער.. מה יעשה כעת? הרי כל התחבולה הייתה כדי שהוריו לא יכעסו עליו וכעת יש להם סיבה

 

גדולה יותר לכעוס! אסור להם לגלות!  באיזושהי דרך, הוא חייב להיחלץ מהמצב… דני הגיע לביתו, אמא עמדה ובישלה

 

ארוחת צהריים.

 

 

אמא: דני! מה שלומך? איך היה המבחן?

 

 

דני……………:

 

 

בסוף הסיפור נבקש מהחניכים להמשיך את ההצגה לפי סבב, כאשר כל אחד ממשיך את ההצגה מהיכן שהיא נעצרה לפניו.

 

המשימה של החניכים היא לא להיתפס בשקר. (שימו ❤! המשימה היא לא להיתפס, לא לא לשקר…)

 

כל אחד מוסיף משלו המשך לסיפור: את האמא ימשיך להציג חניך אחד  והילד המשקר יהיה כל חניך בסבב המנסה לצאת

 

מהפלונטר של השקר הקודם, עד שהחניך האחרון צריך לחשוב על רעיון איך נחלצים מהפלונטר. האמא ממשיכה תוך כדי

 

להקשות על תשובות הילד המשקר (בסבב) בהתאם למה שהחניכים אומרים.

 

 

אופציה ב:' משחק האמת והשקר. נבקש מכל חניך לספר משפט אחד אמיתי על עצמו, ומשפט אחד שקרי. המטרה של

 

הקבוצה היא לגלות איזה משפט הוא האמת.

 

 

נשאל אח"כ את החניכים: האם היה לכם קשה לזהות את האמת ?האם היה לכם קשה לחשוב על משפט שקרי?

 

 

ב. תחזוק השקר

 

נחלק את החניכים לקבוצות דיון- כל קבוצה תקבל קטע שדן בשקרים מכיוון מסוים (נספח 1)

 

לאחר מכן יתכנסו כולם לדיון-

 

# מה משותף לכל הקטעים?

 

# איך השקר משפיע על החיים שלנו?

 

# האם יש שקרים 'שמותר' להגיד ?

 

# מה מרגיש אדם שמשקר? האם כמות השקרים משנה?

 

# מה אדם שמשקר 'מפסיד'? עם מה הוא צריך להתמודד כדי לתחזק את השקר? (מבחינה פיזית, נפשית, חינוכית,

 

תורנית…)

 

 

ג. האמת שבקשר

 

נניח את האותיות 'ש' 'ק' 'ר 'אחת על השנייה.  נתנצל על הבלגן ונבקש מאחד החניכים שיסדר את האותיות על הרצפה.

 

סביר להניח שהחניך יסדר אותם לפי הסדר ש ק ר. נסביר שזוהי טעות ואנחנו מבקשים ממנו לסדר *לפי הסדר* (לא נגלה

 

לפי איזה סדר…) כך נרמוז לחניך עד שהוא יסדר את האותיות לפי סדר ק ש ר . נסביר לחניכים ששקר הוא בעצם קשר

 

מבולבל, ושהאותיות שלו- עומדות על נקודה אחת, בניגוד לאותיות ' א מ ת '– שנשענות על בסיס איתן .

 

 

ד. סיכום:

 

לשקר יש מחיר כבד. אמנם נראה לנו בתחילה שהוא מועיל, וזו גם הסיבה שבגללה לרוב אנשים משקרים: לא בגלל רצון

 

להזיק, אלא מתוך תחושה שאם הם ישקרו- הדברים יסתדרו בצורה נוחה יותר. האמת דורשת מהאדם חשיפה וגילוי, אמון

 

באדם שמולו ואמונה חזקה  בצדק.

 

 

נסיים בסיפור:

 

פעם אחת באו אל רבי נטע מחלם שני אנשים שרצו להקים עסק בשותפות, וביקשו ממנו שיכתוב עבורם את הסכם

 

השותפות. לקח רבי נטע דף נייר וכתב בארבע פינות הדף את האותיות – א', ב', ג' ו-ד.' "הנה לכם חוזה השותפות", אמר

 

הרבי לשותפים. הביטו בו השניים בתמיהה: "זה החוזה?" שאלו. הסביר הרבי: "ארבע אותיות אלו רומזות לדרך שבה

 

עליכם לבחור: 'אָלֶף' – פירושה 'אמת', ואז ' בֵּית' – משמעה 'ברכה.' אך אם יש ' גימל', כלומר גנבה, הרי שיש ' דָלת', כלומר

 

דלות".

 

 

 

 

* ניתן לצפות בנספחים בתוך קובץ הפעולה *

FacebookEmailTelegramWhatsApp
  • גילאים

    חבריא א'

  • קטגוריה

    אכפתיות

  • סוג הפעילות

    פעולות

עוגיות

אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.

מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.

על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על "אני מסכים", אתה מסכים לשימוש בעוגיות.

Go up
Youtube

נגישות

  • גודל פונטים

מקרא נגישות

לתאימות מלאה יש להשתמש בדפדפנים כרום ופיירפוקס
למעבר בין אלמנטים בדף לחץ על מקש ה - Tab, לחזרה אחורה לחץ על צרוף המקשים - Shift + Tab

בכלי נגישות זה ניתן לבצע מספר דברים

  • - להחליף צבעוניות של האתר במחלקת הצבעוניות
  • - להגדיל ולהקטין פונטים ללא שבירות עיצוביות
  • - להדגיש כותרות ולינקים בקו מתאר תחתון
  • - ניתן גם לעבוד מקלדת בלבד ולגלוש באתר
  • - ניתן להפעיל מסמך ללא עיצוב כלל
  • - ניתן לאפס הכול לברירת המחדל

ניתן להגיע למקומות עיקריים בקלות ע"י צירופי המקשים הנ"ל

  • ESC מאפס את האינדקס של המסמך ומציב אותו בתפריט ניווט מהיר
  • ALT + i – כיבוי והדלקת מידע זה
  • ALT + m – מעבר מהיר לתפריט הנגישות
  • ALT + s – מעבר לתפריט ניווט מהיר
  • ALT + 1 – חזרה לדף הבית
  • ALT + 2 – מעבר לתפריט הראשי
  • ALT + 3 – מעבר לתוכן המרכזי בעמוד
  • ALT + 4 – מעבר לחיפוש כללי
  • ALT + 5 – מעבר לדף יצירת קשר

במידה ועוברים בין דפים באתר המידע לגבי הבחירות שביצענו נשמר וממשיך עם הגולש אל הדף הבא