חפש:

אל האינסוף ומעבר לו

 

 

מטרת הפעולה:

 

החניכים יבינו את המשמעות של קבוצה שחיה חיים שהם מעבר, ולאור זה יחלמו מהו המעבר של התנועה – לאן אנחנו

 

רוצים לקחת את התנועה במאה שנים הבאות?

 

 

מבנה הפעולה:

 

א. שלב א': קבוצה של 'מעבר'

 

ב. שלב ב': מה המעבר של עזרא?

 

ג. שלב ג': בחזרה למקום האישי

 

 

מהלך הפעולה:

 

א. שלב א': קבוצה של 'מעבר'

 

עד עכשיו דיברנו על הליכה אל המעבר כיחידים, וגם כיחידים שמובילים חברה. מה המשמעות של קבוצה ששמה לה

 

למטרה להיות מעבר?

 

 

נשחק משחק: נשים חוט ובתחרות בין קבוצות כל קבוצה תצטרך נציג שיעבור את החוט (לחילופין: לקפוץ בין שתי מקלות,

 

חידה או כל משימה אחרת שלא כל אחד יכול לעשות). כנראה שהקבוצות יבחרו נציגים שטובים במשימה הספציפית.

 

 

בשלב השני נאמר לשתי הקבוצות שבתחרות כעת משתתפים כל חברי הקבוצות. כלומר, כדי שקבוצה תנצח צריכים שכל

 

חברי הקבוצה ישלימו את המשימה (הם יצטרכו לעזור אחד לשני, לחשוב על דרכים נוספות וכו').

 

 

המעבר מפרט לקבוצה מחייב אותנו לעשות שינויים: אי אפשר להסתמך על כישורים אישיים ונדירים, אלא יש צורך למצוא

 

דרך שתאפשר לרבים לחיות אותה. זו המשמעות הקריטית של חברה שחיה חיים 'מעבר' – הדרך שהיא סוללת לשאר

 

צריכה להיות דרך של חיים.

 

 

[נקודה נוספת שניתן לדבר עליה אם יש זמן, זה הכוח של קבוצה. מצד עצם היותה קבוצה, ההשפעה כלפי חוץ היא גדולה

 

באופן משמעותי. יש סיפורים ומתודות רבים שממחישים את הנושא].

 

 

ב. שלב ב': מעבר לאינסוף!

 

התחלנו את המערך בציר ה'מעבר' האישי: איך אני לוקח נושא שאני טוב בו, ומתקדם בו אל המעבר. ביחידה השנייה

 

הוספנו ציר נוסף – החברה. ניסינו לראות איך ה'מעבר' שלי מכניס אותי לעמדת הנהגה, וניסינו למצוא הנהגה שהיא מעבר

 

– פריצת דרך לחברה. עכשיו ננסה להכניס ציר שלישי ואחרון.

 

 

אפשרות א': ניתן לחניכים חידות היגיון שדורשות 'לצאת מהקופסה' (למשקיעים: אפשר לבנות בצורה של 'חדר בריחה', או

 

חידות שמובילות מאחת לשנייה.

 

 

אפשרות ב': נציג כמה תחומים: כוח, שכל, יצירה, הצגה ואלתור, מהירות וכו'. בכל אחד מהתחומים תהיה משימה שקשורה

 

אליו (חידה לשכל, משימה פיזית לכוח, הצגה ואלתור יצטרכו להכין הצגה וכן הלאה – ככל שעולה על רוחכם). כל אחד

 

יצטרך ללכת לתחום שהוא חזק בו. אחרי שהקבוצה התחלקה, נשנה את הסדר, ככה שבפועל המשימה של כל קבוצה תהיה

 

אחרת ממה שהיא בחרה (הכוח יקבלו משימת שכל, היצירה יקבלו מהירות וכן הלאה). אחרי שהמשימות התבצעו, נשאל

 

את החניכים איך היה להם – מי נהנה מהמשימה החדשה ומי לא. הכי חשוב זה לנסות ולראות אם יש מישהו שנהנה

 

והצליח יותר ממה שהוא חשב מראש. (אפשר לשים ציר על הרצה מ1 עד 10, ולהתמקם עליו לפי: איך חשבת שיהיה לך

 

בתחום שבחרת בהתחלה? איך חשבת שיהיה כששיניתי את המשימה? איך היה לך בפועל?)

 

 

אפשרות ג': אם יש זמן, אפשר לחזור לערב הכשרונות מתחילת המערך, רק שהפעם כל אחד צריך להכין סדנה שקשורה

 

לנושא שאותו הוא הציג. במהלך הערב החניכים יעברו סדנאות קצרות (דקות בודדות) במגוון תחומים. אחרי הערב, נבדוק

 

עם החניכים האם יש מישהו שהופתע מעצמו לטובה באחת התחנות, שלמד משהו חדש וכן הלאה.

 

 

אפשרות ד': נתחלק לזוגות בכמה סבבים, ובכל פעם הזוגות ידברו על נושא כלשהו (ספר טוב שקראתי או למדתי לאחרונה /

 

טיול מעניין שהייתי בו / תחביב (שלא יודעים שיש לי – עדיף) / תכנון מעניין לשנה הקרובה. וכן הלאה – כמה שרוצים). את

 

החלוקה לזוגות אפשר לעשות כשכל אחד תופס מישהו, הגרלה, מעגל פנימי וחיצוני שיושבים אחד מולל השני, ובכל פעם

 

המעגל החיצוני זז כיסא הצידה.

 

 

הרעיון שעולה מכל הדוגמאות, הוא ששלב אחד בחיפוש אחרי ה'מעבר' זה להתמקצע במה שאני יודע שאני טוב בו. עם

 

זאת, השלב שמעבר למעבר הוא לחפש תחומים חדשים, עולמות חדשים שהיום אני לא נמצא בהם ויכולים להיות

 

משמעותיים עבורי. זו יציאה גדולה אפילו יותר מאזור הנוחות, כי על התחומים החדשים אנחנו לא יודעים כלום, ובכל זאת –

 

זה הרף הגבוה של ה'מעבר' שאליו אנחנו שואפים. להתרחב אל האינסוף, ומעבר לו.

 

 

ג. שלב ג': מה המעבר של עזרא?

 

כאן אנחנו מגיעים ללב המערך – ה'מעבר' של התנועה. ראינו בפעולה הקודמת פריצות דרך שהתרחשו במאה השנים

 

האחרונות. מה צריכה להיות פריצת הדרך של התנועה במאה השנים הבאות? מהי החברה שאנחנו רוצים לבנות בתנועה,

 

ובעקבותיה במדינה כולה? אנחנו עומדים לדבר על חזון, על חלומות גדולים. על המעבר.

 

 

נקריא את הדברים של הרב קוק:

 

חלומות הגדולים יסוד העולם הם. המדרגות שונות הן. חולמים הם הנביאים, בחלום אדבר בו. חולמים הם המשוררים

 

בהקיץ, חולמים בעלי המחשבה הגדולים לתיקון העולם. חולמים אנו כולנו בשוב ד' את שיבת ציון… רק החלום החפשי,

 

המורד במציאות וגבוליה, הוא הוא באמת האמת היותר הויתית של המציאות.

 

 

אנחנו עומדים לדבר על חלומות, אבל מתוך מבט מפוכח ולא ציני – החזונות שנדבר עליהם נועדו כדי שנממש אותם בפועל.

 

 

ניתן לעשות דיון כללי. אפשר גם לחלק לקבוצות- כל קבוצה תנסח חזון ופריצת דרך בנושא מסוים (חברה ויחסים שבין אדם

 

לחברו, לימוד תורה, תרבות, תחומים שקשורים למדינה וכו'). לאחר דיון בקבוצות קטנות, כל קבוצה תציג לכולם את

 

המסקנות שלה.

 

 

ד. שלב ד': בחזרה למקום האישי

 

נשים את המילים 'עזראים מאה ומעבר' שהנחנו בפעולה הראשונה. ננסה שוב להתמקד במילה הראשונה, 'עזראים'. נתחלק

 

לקבוצות / סבב, בכל פעם נניח על הרצפה תמונה, ומי שזה התור שלו יצטרך להסביר (או לאלתר) איך הן קשורות לעזרא.

 

התמונה האחרונה תהיה תמונה של הקבוצה. נסביר לחניכים שה'עזרא' זה הם. החלומות שהעלינו מקודם יכולים להישאר

 

כאלה, ויכולים להתממש במציאות – במציאות העזראית ואחריה במציאות הכללית – וזה תלוי בהם. הם החניכים,

 

המנהיגים והבוגרים של מאה השנים הבאות. הם עומדים לעצב את פני התנועה, להחליט לאן היא תובל ולאן היא תוביל את

 

עם ישראל. הסיפור הגדול של עזרא מורכב בסוף מאנשים שמחליטים לקחת את הרעיון הגדול של 'תורה עם דרך ארץ

 

ישראלית' ולממש אותו במציאות, להוכיח שהוא אפשרי. אם הם יחליטו לעשות את הצעד פנימה, את הצעד קדימה – זה

 

יהיה הסיפור שלהם. הכוח נמצא אצלם.

 

 

חזקו חברים!

FacebookEmailTelegramWhatsApp
  • גילאים

    חבריא ב'

  • קטגוריה

    אליטה משרתת

  • סוג הפעילות

    פעולות

עוגיות

אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.

מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.

על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על "אני מסכים", אתה מסכים לשימוש בעוגיות.

Go up
Youtube

נגישות

  • גודל פונטים

מקרא נגישות

לתאימות מלאה יש להשתמש בדפדפנים כרום ופיירפוקס
למעבר בין אלמנטים בדף לחץ על מקש ה - Tab, לחזרה אחורה לחץ על צרוף המקשים - Shift + Tab

בכלי נגישות זה ניתן לבצע מספר דברים

  • - להחליף צבעוניות של האתר במחלקת הצבעוניות
  • - להגדיל ולהקטין פונטים ללא שבירות עיצוביות
  • - להדגיש כותרות ולינקים בקו מתאר תחתון
  • - ניתן גם לעבוד מקלדת בלבד ולגלוש באתר
  • - ניתן להפעיל מסמך ללא עיצוב כלל
  • - ניתן לאפס הכול לברירת המחדל

ניתן להגיע למקומות עיקריים בקלות ע"י צירופי המקשים הנ"ל

  • ESC מאפס את האינדקס של המסמך ומציב אותו בתפריט ניווט מהיר
  • ALT + i – כיבוי והדלקת מידע זה
  • ALT + m – מעבר מהיר לתפריט הנגישות
  • ALT + s – מעבר לתפריט ניווט מהיר
  • ALT + 1 – חזרה לדף הבית
  • ALT + 2 – מעבר לתפריט הראשי
  • ALT + 3 – מעבר לתוכן המרכזי בעמוד
  • ALT + 4 – מעבר לחיפוש כללי
  • ALT + 5 – מעבר לדף יצירת קשר

במידה ועוברים בין דפים באתר המידע לגבי הבחירות שביצענו נשמר וממשיך עם הגולש אל הדף הבא