חפש:

מערך תורניות פעולה 1, להיות תורני זה להיות פתוח או שמרן

להיות תורני זה להיות פתוח או שמרן

 

 

 

מטרת הפעולה:

 

החניכים ייחשפו למתח שבין פתיחות לשמרנות וינסו למקם את התורה במתח הזה. הפעולה

 

יכולה להוות פתיחה למערך תורניות אך אפשר אף להשתמש בה כפעולה בודדה.

 

 

   מבנה הפעולה:

 

א. חוויית הימנעות לעומת לקיחת סיכון

 

ב. ניתוח החוויה

 

ג. השלכה לעולם התורני

 

ד. לימוד מקורות שמציפים את המתח

 

ה.סיכום

 

 

   מהלך הפעולה:

 

א. חוויית הימנעות לעומת לקיחת סיכון

 

מחלקים את החניכים לשלשות. מתוך כל שלישיית חניכים שניים צריכים לעמוד זה מול

 

זה במרחק של כמטר (תלוי בגובה החניכים), וביניהם החניך השלישי עם הפנים לאחד

 

מהם. על החניך האמצעי לעצום עיניים, לשחרר את עצמו ולהפיל את עצמו קדימה או

 

אחורה, אל אחד החניכים שנמצאים בקצוות. זוג החניכים שבקצוות צריכים "לנדנד" את

 

החניך מצד אל צד ,תוך כדי שהם תופסים אותו וזורקים אותו מאחד לשני. לאחר כמה

 

דקות מבקשים מהחניכים להתחלף. חשוב שכל החניכים יתנסו בחוויה של להיות החניך

 

האמצעי, גם אם לא כולם חלק משלישייה.

 

 

ב. ניתוח החוויה: 

 

מנתחים עם החניכים את ההתנהגות שלהם במהלך המשחק. מפזרים על הרצפה משפטים

 

(נספח 1) ומבקשים מהחניכים לשתף במשפט שאליו הם מתחברים או מתנגדים .

 

 

ג. השלכה לעולם התורני:

 

לאחר שדנים עם החניכים על המשחק, עוברים לעולם התורני ושואלים את החניכים

 

מה לדעתם התורה רוצה מאיתנו – שנימנע מלהיפתח ולקחת סיכונים, או בדיוק להפך –

 

להיכנס לתוך המשחק ולהיחשף תוך כדי סיכוי ליפול? סביר להניח שחניכים שנוטים

 

להימנעות יעלו טיעונים כמו "התורה רוצה לשמור עלינו מדברים לא טובים, ולכן לא

 

רוצה שניחשף", לעומת חניכים שיאמרו שהתורה רוצה שנתפתח ונחיה בעולם הזה,

 

ולכן תורה שמנותקת מהמציאות אינה תורה שרלוונטית לחיים. חשוב להכין את הדיון

 

היטב. כדי לא להגיע למצב שבו כל החניכים אומרים אותו דבר, נסה לשכנע את עצמך

 

בכל צד. כך, במידת הצורך, תוכל לאתגר את החניכים כשתעמת אותם עם הצד השני.

 

 

ד. לימוד מקורות שמציפים את המתח:

 

מחלקים את החניכים לקבוצות קטנות (כ-5 בקבוצה). נותנים לחצי מהקבוצות ללמוד את

 

המקור הראשון (נספח 2) שמציג את הגישה השמרנית, ולחצי השני את המקור השני

 

(נספח 3) אשר מציג את הגישה הפתוחה. בסיום הלימוד בקבוצות מבקשים מהחניכים

 

לשתף בתובנות שלהם ביחס למקורות.

 

 

ה. סיכום והסבר על המשך המהלך:

 

מניחים במרכז שתי תמונות (נספח 4), האחת מציגה סימני שאלה ואילו השנייה מציגה

 

הליכה ליעד ספציפי. שואלים את החניכים כסיכום לפעולה עם איזו תמונה הם יותר

 

מזדהים כמתארת את המושג 'תורניות'. הבנו בפעולה כי המושג 'תורניות' אינו ברור

 

ואנחנו צריכים לחשוב מהו התוכן שעומד מאחורי מילה זו. האם להיות תורני זה להיות

 

פתוח או שמרן ?מדריך שבוחר לעשות את הפעולה הזאת בלבד ולא כחלק מן המערך

 

יסכם עם חניכיו כי זו שאלה חשובה להמשיך ולחשוב עליה. מדריך שבוחר להמשיך את

 

הפעולה אל מערך שלם – ישאל את חניכיו , האם הם יוצאים מהפעולה כשברור להם לאן

 

הולכים ומה הולך לקרות בתקופה הקרובה, או להפך – הם יוצאים רק יותר מבולבלים?

 

מסכמים בהסבר שעכשיו אנחנו פותחים מערך שבו ננסה לברר את הסוגיה שהעלינו

 

בפעולה. האם להיות תורני זה אומר להיות פתוח או שמרן .שאלה היא דרך מצוינת לגבש

 

בתוכנו עמדה ביחס לנושא, ולכן לא צריך לפחד משאלות… החניכים נמצאים עכשיו בגיל

 

שבו הם בונים זהות מגובשת יותר, ולכן נתעסק בשאלות הללו ,שאמורות להזמין אותם

 

לבירור רציני ומעמיק בחוץ ובתוך עצמם. אנחנו מזמינים אותם לשתף במחשבות ובתהיות

 

בכל נושא ובכל מסגרת שהיא.

 

 

 

* ניתן לצפות בנספחים בתוך קובץ הפעולה *

FacebookEmailTelegramWhatsApp
  • גילאים

    חבריא ב'

  • קטגוריה

    עבודת ה' ומצוות

  • סוג הפעילות

    פעולות

עוגיות

אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.

מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.

על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על "אני מסכים", אתה מסכים לשימוש בעוגיות.

Go up
Youtube

נגישות

  • גודל פונטים

מקרא נגישות

לתאימות מלאה יש להשתמש בדפדפנים כרום ופיירפוקס
למעבר בין אלמנטים בדף לחץ על מקש ה - Tab, לחזרה אחורה לחץ על צרוף המקשים - Shift + Tab

בכלי נגישות זה ניתן לבצע מספר דברים

  • - להחליף צבעוניות של האתר במחלקת הצבעוניות
  • - להגדיל ולהקטין פונטים ללא שבירות עיצוביות
  • - להדגיש כותרות ולינקים בקו מתאר תחתון
  • - ניתן גם לעבוד מקלדת בלבד ולגלוש באתר
  • - ניתן להפעיל מסמך ללא עיצוב כלל
  • - ניתן לאפס הכול לברירת המחדל

ניתן להגיע למקומות עיקריים בקלות ע"י צירופי המקשים הנ"ל

  • ESC מאפס את האינדקס של המסמך ומציב אותו בתפריט ניווט מהיר
  • ALT + i – כיבוי והדלקת מידע זה
  • ALT + m – מעבר מהיר לתפריט הנגישות
  • ALT + s – מעבר לתפריט ניווט מהיר
  • ALT + 1 – חזרה לדף הבית
  • ALT + 2 – מעבר לתפריט הראשי
  • ALT + 3 – מעבר לתוכן המרכזי בעמוד
  • ALT + 4 – מעבר לחיפוש כללי
  • ALT + 5 – מעבר לדף יצירת קשר

במידה ועוברים בין דפים באתר המידע לגבי הבחירות שביצענו נשמר וממשיך עם הגולש אל הדף הבא