של"פ - כל מה שרצית לדעת!

Page description Goes Here...

מה זה של"פ בכלל? למי זה מיועד?
שמיניסטים לעיירות פיתוח, הינה תוכנית הנוסדה לראשונה ע"י תנועת "הצופים" בשנת 1978. לאחר חמש שנים, בשנת 1983 התוכנית אומצה ע"י החינוך הדתי, והופעלה ע"י גרעינים מטעם תנועת "בני עקיבא". בשנת תש"ע הצטרפה תנועת הנוער "עזרא" למיזם עשייה זה, והחלה להפעיל מוקדי של"פ ברחבי הארץ. התכנית מיועדת לתלמידי השמינית מכל רחבי הארץ אשר מעוניינים לשלב בשנת הלימודים האחרונה, עשייה ערכית ושנת שליחות אשר מהווים המשך ישיר וטבעי לערכים אשר עליהם חונכו בתנועה.

באילו ערים פועלים ומה השל"פ עושים שם?
מוקדי השל"פ פרוסים בכל עיר בה יש צימאון גדול לתורת חיים, חיי חברה תורניים ורצון לחינוך תורני וערכי יותר. נכון לשנת תש"ע (2009) קיימים מוקדי של"פ בלוד ובבת ים, כאשר בשנים הקרובות מתכוונת התנועה להעצים את המיזם ולפתוח עוד ועוד מוקדי של"פ ברחבי הארץ. בכל עיר בה פועלת התכנית, יש דירה של כחמישה חברים אשר בעצמם עוזבים את בתיהם ועוברים לגור בעיר אחרת והם מנהלים באופן עצמאי את חייהם בדירה (כולל ניקיון!). בנוסף החבר'ה גם עוברים ללמוד באחד מהתיכונים או הישיבות / אולפנות המקומיות ומשתלבים בכיתות י"ב. מטרת התכנית הן להצטרף לכוחות החיוביים הקיימים בכיתה, בקהילה ובעיר כולה ולפעול יחד איתם בפעילות ערכית חינוכית הן בוך בית הספר, הן בסניף והן בקהילה.

השמיניסטים מתקבלים יפה בין התושבים?
תושבי הערים שמחים ב 'שגרירים' החדשים שמצטרפים אליהם, ניתן להאזין לתגובות אוהדות שבאות לרוב ממי שבא במגע עם השמיניסטים. כך לדוגמא מספרת חגית יוגב, מנהלת אולפנת "אליעד" בעיר לוד:

"... השנה קבלנו לראשונה חמש בנות של"פ מקסימות לאולפנא בלוד. לפני פתיחת השנה היו חששות מצד הבנות כיצד יתקבלו ע"י בנות הכיתה, אם יצליחו להשתלב ולהיות חלק אינטגרטיבי ממש מהכתה. מהר מאוד החששות נעלמו. בתוך זמן קצר מאוד הן הפכו "לודאיות" אמיתיות ונראו חברויות שהלכו והתחזקו לאורך השנה. התרומה של הבנות גדולה מאוד! האיכות, המידות הטובות, דרך ארץ וערכי אכפתיות ונתינה מורגשים בכל פרויקט כתתי ובכל יום. נוצרו קשרים גם עם בנות בכתות אחרות. ללא ספק גם השל"פניקיות נתרמות באופן אישי. יש המון מה לקבל וללמוד מהחברות בכתה, מצוות המורים ומהווי האולפנא. גם מנהיגות ואחריות נרכשים לא מעט בשנה שכזאת ..."

אבל למה דווקא אני צריכ/ה להיות של"פ?
ר' שמעון שקופ, בהקדמה לספרו "שערי יושר" כותב: "והאיש ההולך על פי דרכי תורה ה "אני" שלו כולל את כל עם ישראל, שבאמת כל איש ישראל הוא רק כאיבר מגוף האומה ..." הרצון העז של לתרום ולעשות למען הכלל טמון באישיותנו כיהודים עובדי ה'. להיות שותף בתוכנית זו, היא זכות לכל מי שרוצה להקנות לעולמו האישי נדבך חשוב של נתינה לכלל. בוגרי של"פ מספרים על תחושת סיפוק מיוחדת שהשאירה חותם מרכזי בבניין אישיותם. למעשה, כך מעידות השנים, שנת השליחות תורמת לשמיניסטים כישורי מנהיגות ותחושת אחריות לכלל הסובב אותם.

האם של"פ מתאים לכל אחד ואחת?
התוכנית מתאימה לבוגרי כיתות י"א, בנים או בנות, הרואים עצמם כמסוגלים להתגורר מחוץ לבית יחד עם בני גילם, בעלי חשיבה יצירתית ונכונים להירתם לשנת שליחות מאמצת ומספקת. במהלך שלבי ההרשמה לתוכנית נוצר קשר חיובי בין חברי של"פ בהווה לבין המיועדים לתוכנית. תוכנית עזרא מכשירה את הצעירים ומעניקה כלים יוצאי דופן לקראת שנת העשייה, זאת ע"מ להקל בתקופת ההסתגלות ולמנף את יכולות העשייה של הצעירים.

למה דווקא של"פ בתנועת עזרא?
קודם כול כי גדלת בתנועה ולכן ההגשמה צריכה להיות במסגרת התנועה. ובנוסף, התנועה שלנו - כתנועה תורנית ומשפחתית יודעת לשים את הדגשים האלה בכל פעילות של"פ - החל מההכשרה ועד לליווי המיוחד של התנועה. התנועה, שמאמינה בדגש על תורניות וחינוך עם חיבור לעשייה חברתית, רואה חובה לעצמה לפעול בכל הכיוונים האפשריים להעמקת העשייה המשמעותית וזו ההזדמנות שלך לקחת חלק!

אני רוצה להיות של"פ! איך נרשמים?
לאחר מילוי טופס הצטרפות ושליחתו לרכז של"פ בתנועה, יצור עימך קשר הרכז ויחד תקבעו פגישה בזמן המתאים והנוח לך. לאחר מכן, ובאם תימצא מתאים לתפקיד המיוחד, ייפגש רכז השל"פ עם הוריך, בפגישה זו יינתן הסבר מקיף על התוכנית והן על העניינים והן על חשיבות התוכנית, מטרתה ופירוט הפעילות הנעשית ע"י הצעירים.

 

 

חזרה למעלה

 

משתמש קיים

התחבר כ - הורה בוגר

אחד הפרטים אינו נכון

הורה חדש

אני - אב אם