חפש:

מרכז ההנצחה

מיכל שרה רזיאל

תאריך נפילה: כ אב תשס"א (09/08/2001)

מיכל, בת שלמה ואביבה, נולדה בירושלים בז´ באייר תשמ"ה (28.04.1985). הבת הרביעית להוריה, אחותן של צביה, הדס ורעות. למדה בבית הספר הממלכתי-דתי "רמות א´" בירושלים ובתיכון "אור-תורה סטון".

בהיותה בת חמש נפטר אביה של מיכל ממחלת הסרטן והיא גדלה בבית "על טהרת הנשים". מיכל הייתה מיומה הראשון ילדה מלאת חיוניות ושמחה, פעילה ומעורה חברתית. היא נודעה בשל חיוכה הכובש ובשל היותה "מבריקה" – היו לה דעות נבונות בכל נושא והיא מעולם לא היססה להשמיע אותן לקטנים ולגדולים כאחד. מיכל אהבה את הבריות והיו לה אינספור חברים וחברות, בכל הגילאים: לשיחות נפש, למפגשים ולבילויים וחברים לייעץ להם ולעזור. בנעוריה התנדבה בקייטנה של "איל"ן", ולימים הסתבר כי שמרה על קשר עם חניכתה לאורך זמן. בשנה האחרונה לחייה מיכל הדריכה בתנועת הנוער "עזרא", בסניף של קריית מנחם. היא הדריכה ילדות בכיתה ג´ ועל-נקלה רכשה את אמונן, את אהבתן וכן את הערכתם של ההורים ויתר אנשי הצוות עמם עבדה.

בנוסף לפן החברתי, מיכל הייתה נערה מאוד משפחתית. היא אהבה את השבתות עם המשפחה, אהבה לבלות עם אחייניה ואחייניותיה שבהם התגאתה ולא חסכה בסיפורים עליהם לחברותיה. מיכל הייתה הראשונה ליזום מפגשים וביקורים משפחתיים. מיכל הייתה ילדה מוכשרת שמשכה בעט, כתבה שירים וסיפורים. כן הייתה "אשפית מחשבים" ואליה נהגו לפנות תלמידים ומורים כאחד בבעיות מחשב. בשנתה האחרונה ניתן היה לראות כיצד מיכל מתעצבת כאדם בוגר, בעלת אישיות עשירה ומיוחדת. היו לה שאיפות גדולות וחלומות רבים, היא הרבתה לחשוב על העתיד שלה – עם מי תתחתן… איך יהיה הבית שלה…

ביום חמישי כ´ באב תשס"א (09.08.2001) בצהריים הלכה מיכל עם חברתה מלכי רוט למסעדת "סבארו" שבפינת הרחובות קינג ג´ורג´ ויפו בירושלים. בעודן עומדות בתור לקופה נכנס מחבל-מתאבד פלסטינאי ופוצץ עצמו בסמוך אליהן. בפיגוע הנורא נפצעו למעלה ממאה אנשים ו- 15 בני אדם נרצחו, רבים מהם ילדים. בין הנפגעים היו גם מיכל וחברתה מלכי. מלכי מתה במקום. מיכל נפצעה אנושות והובהלה לבית החולים "שערי צדק", אך נסיונות ההחייאה לא צלחו ואחרי ארבעים דקות נקבע מותה.

מיכל הייתה בת 16 בהירצחה, הותירה אם ושלוש אחיות. היא מתה כשבוע לאחר יום השנה למות אביה. מיכל הובאה למנוחת עולמים בבית העלמין בהר המנוחות בירושלים. בין השירים שנמצאו במחשב של מיכל אחרי מותה, נמצא השיר "קו האופק": "מי שלא ראה שקיעה על הים – לא ראה מושלמות מימיו. / מי שלא ראה עץ בשיאו – לא ראה יופי במלואו. / וכי מי הוא שבידו לעשות כאלה ניסים? / הוא, האחד, היחיד, אין כמוהו. מי שלא ראה משפחה באבלה – לא ראה עצב מימיו. / מי שלא ראה ילדה חייכנית – לא ראה אושר בהתגשמותו. / וכי מי הוא שבידו להטיל כאלה רגשות? / הוא, האחד, היחיד, אין כמוהו. מי שלא ראה כותל ומתפלליו – לא ראה אמונה מימיו. / מי שלא ראה כותל ודמעות צנחנים – לא ראה התרגשות בשלמותה. / וכי מי הוא שבידו למלא ליבו של אדם? / הוא, האחד, היחיד, אין כמוהו.

לך, האחד, היחיד, אין כמוך / לך שאלה אחת אפנה. / וכי איך זה שאדם יחיד יכול לראות כ"כ הרבה דברים / אך לחוות אותם – הוא אינו מספיק? / וכי איך אתה יכול להוריד לעולם כאלו נפלאות / ואז לגזול בן אדם לפני שהספיק לטעום את שכרון החושים הזה? / מי שיכיר אדם שחווה והרגיש הכול/ שיבוא ויודיע לפני שאותו אדם גם הוא ייעלם". ארבעה חודשים לאחר מותה של מיכל, בכ"א בכסלו תשס"ב, נולדה בת לאחותה ונקראה על שמה – נטע מיכל.

עוגיות

אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.

מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.

על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על "אני מסכים", אתה מסכים לשימוש בעוגיות.

Go up
Youtube

נגישות

 • גודל פונטים

מקרא נגישות

לתאימות מלאה יש להשתמש בדפדפנים כרום ופיירפוקס
למעבר בין אלמנטים בדף לחץ על מקש ה - Tab, לחזרה אחורה לחץ על צרוף המקשים - Shift + Tab

בכלי נגישות זה ניתן לבצע מספר דברים

 • - להחליף צבעוניות של האתר במחלקת הצבעוניות
 • - להגדיל ולהקטין פונטים ללא שבירות עיצוביות
 • - להדגיש כותרות ולינקים בקו מתאר תחתון
 • - ניתן גם לעבוד מקלדת בלבד ולגלוש באתר
 • - ניתן להפעיל מסמך ללא עיצוב כלל
 • - ניתן לאפס הכול לברירת המחדל

ניתן להגיע למקומות עיקריים בקלות ע"י צירופי המקשים הנ"ל

 • ESC מאפס את האינדקס של המסמך ומציב אותו בתפריט ניווט מהיר
 • ALT + i – כיבוי והדלקת מידע זה
 • ALT + m – מעבר מהיר לתפריט הנגישות
 • ALT + s – מעבר לתפריט ניווט מהיר
 • ALT + 1 – חזרה לדף הבית
 • ALT + 2 – מעבר לתפריט הראשי
 • ALT + 3 – מעבר לתוכן המרכזי בעמוד
 • ALT + 4 – מעבר לחיפוש כללי
 • ALT + 5 – מעבר לדף יצירת קשר

במידה ועוברים בין דפים באתר המידע לגבי הבחירות שביצענו נשמר וממשיך עם הגולש אל הדף הבא