חפש:

מרכז ההנצחה

אבנר אפרתי

תאריך נפילה: י בתשרי תשל"ד (6.10.1973)

אבנר, בן בלומה ואברהם-יהושע, נולד ביום כ"א בתשרי תשי"א (2.10.1950) בחיפה. הוא למד בבית-הספר היסודי "יבנה" ברמת-גן וסיים את לימודיו היסודיים בחינוך העצמאי ת"ת בבני ברק. אחרי כן למד ב"ישיבת הדרום" ברחובות. אבנר היה הבן הבכור לבית אפרתי, הראשון לשתי אחיות ושני אחים. מילדות התבלט באופיו הנוח ובתכונותיו הטובות. הוא התחנך על אהבת ישראל ואהבת המולדת והפך ערכים אלה לדרך-חיים.

 

אהבת הבריות הייתה לו טבע-שני. כשהגיע ל"ישיבת הדרום" והוא עדיין אינו בן שלוש-עשרה, בחר להתגורר בחדר אחד עם נער שלקה בשיתוק ילדים, כדי שיוכל לעזור לו. הרבה מזמנו הפנוי הקדיש לנער זה והיה מטפל בו כאילו היה זה אחיו. יחד עם זאת עשה מעשיו בצנעה ובענווה, כאילו הם בבחינת דבר מובן מאליו. אבנר היה גם בן מסור למשפחתו. מצוות כיבוד אב ואם הייתה בעיניו תענוג ולאו דווקא חובה שיש למלא. כאשר נפצע אביו בסיני בשנת 1967 ואושפז בבית החולים המרכזי לנגב בבאר-שבע, לא זז אבנר ממיטתו. ארבעה חודשים ארוכים ישב למראשותיו ועודד אותו בתהליך החלמתו. באותה תקופה גם נפגעה אניית חיל-הים "אילת" בהתקפה של המצרים וניצוליה הוטסו לבית החולים שם שכב אביו. אותו לילה עבד אבנר ללא לאות וללא הפסקה בהעברת הפצועים ובהגשת עזרה לצוות הרפואי.

 

אבנר גויס לצה"ל בסוף יולי 1968 ועם חברי גרעין "יהב" של תנועת הנוער החרדי (דאז) "עזרא" התנדב לנח"ל המוצנח. לאחר שעבר את הטירונות בהצלחה רבה, השלים תקופת שירות באחד המשקים יחד עם חברי גרעינו. 

 

כיוון שהצטיין בכשרונותיו שלחוהו מפקדיו לקורס מפקדי כיתות ומיד לאחר שסיים גם שם בהצלחה, נשלח לקורס קצינים. הוא היה מפקד מעולה וזכה להערכתם של מפקדיו. בחוות הדעת שכתבו עליו, העניקו לו ציונים גבוהים ביותר. למרות הצלחתו בצבא החליט אבנר להשתחרר בתום תקופת השירות הסדיר כדי ללכת ללמוד באוניברסיטה.

 

עם שחרורו מהשירות הסדיר נשא לאישה את חברתו, אהובה לבית גלסטר, והחל לומד בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן. בסוף ספטמבר 1973 יצא אבנר לשירות מילואים כמפקד מעוז "מפרקת" שליד קנטרה, ומלחמת יום-הכיפורים מצאה אותו במעוז זה. 

 

ביום י´ בתשרי תשל"ד (6.10.1973) נפל אבנר בעת כיבוש המעוז על-ידי הצבא המצרי. הוא הובא לקבר-ישראל בבית-העלמין בקרית-שאול. השאיר אחריו אישה, הורים, אח ושתי אחיות. בעת נפילתו הייתה אשתו בהריון, ולאחר ארבעה חודשים נולדה בתו אביגיל.

 

על מעשי גבורתו במסגרת מלחמתו של המעוז הוענק לאבנר "עיטור העוז" ובתעודה נאמר: 

"עם פרוץ הקרבות הסתער כוח מצרי גדול ישירות על מעוז ´מפרקת´ שמדרום לעיר קנטרה, ותחת חיפוי ארטילרי כבד הצליח להיאחז בפאתי המעוז. סרן אבנר אפרתי ז"ל, מפקד המוצב, ארגן את אנשיו ללחימה, והוא עצמו עבר מעמדה לעמדה, במשך שעות רבות, כדי לעודד את האנשים ולסייע להם. 

 

למרות שנפצע קשה, סירב לפינוי. הוא פקד על חייליו להחליף עמדות, כשהוא עצמו נשאר פצוע בעמדה, בטווח של כמה מטרים מהכוח המצרי, כדי לחפות על אנשיו – עד שנהרג. 

בכך מנע את חדירת הכוח המצרי ללבו של המוצב בשעות-מספר, ואפשר לאחדים מחייליו להיחלץ. במעשיו אלה גילה אומץ-לב, תושייה, ומעל לכל הקרבה ומסירות אישית לחייליו ולתפקידו".

מתוך עיתון ׳במחנה׳

עוגיות

אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.

מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.

על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על "אני מסכים", אתה מסכים לשימוש בעוגיות.

Go up
Youtube

נגישות

 • גודל פונטים

מקרא נגישות

לתאימות מלאה יש להשתמש בדפדפנים כרום ופיירפוקס
למעבר בין אלמנטים בדף לחץ על מקש ה - Tab, לחזרה אחורה לחץ על צרוף המקשים - Shift + Tab

בכלי נגישות זה ניתן לבצע מספר דברים

 • - להחליף צבעוניות של האתר במחלקת הצבעוניות
 • - להגדיל ולהקטין פונטים ללא שבירות עיצוביות
 • - להדגיש כותרות ולינקים בקו מתאר תחתון
 • - ניתן גם לעבוד מקלדת בלבד ולגלוש באתר
 • - ניתן להפעיל מסמך ללא עיצוב כלל
 • - ניתן לאפס הכול לברירת המחדל

ניתן להגיע למקומות עיקריים בקלות ע"י צירופי המקשים הנ"ל

 • ESC מאפס את האינדקס של המסמך ומציב אותו בתפריט ניווט מהיר
 • ALT + i – כיבוי והדלקת מידע זה
 • ALT + m – מעבר מהיר לתפריט הנגישות
 • ALT + s – מעבר לתפריט ניווט מהיר
 • ALT + 1 – חזרה לדף הבית
 • ALT + 2 – מעבר לתפריט הראשי
 • ALT + 3 – מעבר לתוכן המרכזי בעמוד
 • ALT + 4 – מעבר לחיפוש כללי
 • ALT + 5 – מעבר לדף יצירת קשר

במידה ועוברים בין דפים באתר המידע לגבי הבחירות שביצענו נשמר וממשיך עם הגולש אל הדף הבא