חודש ארגון תשע"ז - דבקות

אז מה בעצם הנושא השנתי אומר?

דבקות- ואתם הדבקים על דבקות באדם,בחברה ובקב"ה

אנחנו מוקפים גירויים מכל עבר. הכל חדש, הכל נוצץ, הכל מצפצף ודורש את תשומת הלב שלנו. הודעות, וואטסאפים, מיילים, התראות. אנחנו מחוברים לכל העולם דרך מכשיר בכיס שלנו. אנחנו עושים המון דברים בבת אחת – אנחנו מדברים עם חברים ותוך כדי עונים להודעה, מוזיקה ברקע ואנחנו מחכים לאוטובוס. כל כך הרבה דברים מסביב, ואיפה אנחנו בתוך כל זה?
דבקות מבחינתנו היא בראש ובראשונה דבקות בקב"ה. רצון להיות קשור, כרוך, מסור, דבק בקב"ה. לרבים מוכר משל הנקודה הפנימית של האדמו"ר מגור:
"כשנעשה אדם למנהיג, מן הצורך שיהיו מוכנים כל הדברים; בית מדרש וחדרים ושולחנות וספסלים, אחד גבאי ואחד משמש וכיוצא באלה. אחר כך בא השטן וחוטף את הנקודה הפנימית, אבל הוא משאיר את כל השאר, והגלגל מתגלגל רק הנקודה הפנימית חסרה" (הרי"מ מגור, מצוטט מתוך 'אור הגנוז' למרטין בובר)
לעיתים אנחנו מתמקדים הרבה בתורה ובמצוות, בדקדוקים כאלה ואחרים, בהגדרות שונות של מידת דתיות על פי קריטריונים חיצוניים כאלה ואחרים. בלי לזלזל לרגע בתורה ובמצוות, שהם דבר ה', אנחנו לפעמים עלולים לשכוח את מי שנותן את התורה והמצוות. את זה שעומד מאחורי כל זה, את זה שמצווה עלינו. הדבקות מבחינתנו היא היכולת לראות מעבר לתורה ומצוות, לראות את נותן התורה ומצווה המצוות. את א-לוהים. להיות דבק בו.
בעינינו, הדרך להגיע לעבודת ה' כזו היא בעזרת רכישת הדבקות כמידה בחיים עצמם, וזאת בשני מישורים – המישור הפרטי והמישור החברתי.
במישור הפרטי, דבקות היא היכולת להיות ממוקד, להיות מרוכז, להיות כל כולי נתון במקום שבו אני נמצא עכשיו. לשים לב מי אלו הרוצים נתח מתשומת הלב שלי ולבחור באופן מודע איפה הריכוז שלי נמצא, למה אני נותן תשומת לב ולמה פחות. להכיר את עצמי יותר. להיות קשוב לחוויה שלי ולתודעה שלי, למה שאני עושה עכשיו ולאיפה שאני נמצא. הרב קוק בפסקה שלו במוסר אביך מדבר על הדבקות הזו כדרך בעבודת ה', על הפסוק במשלי 'בכל דרכיך דעהו והוא יישר אורחותיך':
וכן בכל הדברים שעושה, הרי באמת אין דבר בעולם שאינו לכבודו יתברך, על-כן כל מה שעושה יהיה הכל דברי מצוותו ורצונו, ויבקש בהם את שמו יתברך, כשישתדל בכל שכלו וכוחותיו לעשות את מה שהוא עושה בתכלית השלמות בכל צדדי השלמות, ונמצא שהוא יודע את השם יתברך בכל הדרכים.
במישור החברתי, אנחנו רוצים לעודד ולקדם חברה שדבקות בין חלקיה השונים היא אחד המאפיינים הבולטים שלה. חברה שיש בה הקשבה, שיש בה אכפתיות, שיש בה נאמנות בין בני אדם. חברה שאין בה רמאות ושקר אלא כנות, שאין בה 'לכלוכים' מאחורי הגב, חברה שבה אנשים דואגים ואכפתיים אחד כלפי השני. בעינינו, גם זו דרך לרכוש את מידת הדבקות כמידה, ועל ידי כך להגיע לדבקות בקב"ה.
לסיום, אופי הנושא הוא מעט מורכב. זאת מכיוון שאין כאן נושא רעיוני או מטען אידאולוגי שברצוננו להעביר הלאה ולהציב כדגל. יש כאן נושא שהוא במידות של כל אדם, בתודעה שלו, בהתנהלות היומיומית שלו – כפרט וכחלק מחברה. בזה ברצוננו לעסוק, את זה אנחנו רוצים להעצים ולתקן. אבל דווקא מתוך המורכבות של הנושא, תבוא העוצמה הגדולה של מידת הדבקות בעולם. תיקון האדם, תיקון החברה ומתוך כך התקרבות לקב"ה, זה מה שאנחנו מבקשים לפגוש ולרומם.


 חוברת הדרכה למדריך

חוברת הדרכה לנטעים נירים

חוברת הדרכה נתיבות נחלים

חוברת הדרכה נחליאל אורות
 

חזרה למעלה

 

משתמש קיים

התחבר כ - הורה בוגר

אחד הפרטים אינו נכון

הורה חדש

אני - אב אם