.

עלון בוגרים אב תש''ף

הרשמו לעלון שלנו

בואו ועזרו לנו להגיע לעוד בוגרים. רישמו אותם לעלון!

בוגרים כותבים
מיקי חוטובלי - רחובות, בוגר צוות מפעלים 

מה אני אמור לעשות עם מיליוני סרטונים של חתולים?

כמות המידע שהאנושות מייצרת היום היא חסרת תקדים בכל קנה מידה. מעריכים שהאנושות מכפילה את כל המידע האנושי כל שנתיים. ולא מדובר רק על דברים סתמיים או מיותרים, רק בארץ יוצאים לאור בכל שנה כעשרת אלפים ספרים. אם עד לפני כמה מאות שנים אף אחד לא ידע מה קורה מחוץ לכפר שלו, היום אנחנו מוצפים בכל כך הרבה ידע שאנחנו בכלל לא יודעים מה לעשות ואיך להתמודד איתו.

-

מי היה מאמין שעד לפני שני דורות אנשים התביישו ללכת עם כיפה ברחוב? הזוי אהה? קשה לנו לתאר מצב כזה אבל במשך זמן רב זאת הייתה המציאות. היום המצב כבר השתנה לגמרי, הדתיים נמצאים עם הכיפה בכל מקום ומשפיעים בצורה שהסבים שלנו יכלו רק לחלום עליה. אבל למרות כל ההצלחה הזאת יש לנו בעיה שמאיימת על כל ההישגים שאליהם הגענו, ובגללה כל ההישגים שלנו מוטלים בספק.

למדנו תורה, הרחבנו והעמקנו את ההבנות שלנו. עומק זה הדבר הכי חשוב. כך אמר לנו הרב קוק זצ"ל. מה שחסר לדור הזה הוא עומק. אם פעם היה מספיק ללמוד תורה, ולדעת הלכה, היום זה לא יספיק ואם לא נדע להסביר איך התורה נוגעת לכל תחום בחיים, אז היא תישאר גבוהה ולא רלוונטית לחיים עצמם. אם לא נצליח להעמיק את המושגים היסודיים של האמונה שלנו אז אנחנו נישאר שטחיים.

 

אז ימי העיון גדלו, הנושאים שלהם התגוונו, אבל אנחנו? אנחנו נשארנו הרבה מאחור.

כי למדנו הרבה, ועכשיו אנחנו יודעים להסביר באלף דרכים מה זה אמונה ומה המשמעות הפנימית של יציאת מצריים. למדנו איך הכלכלה צריכה להראות ומה התורה אומרת על כפר גלובלי ויחסים בין לאומיים. למדנו לדקלם את הדברים, אבל הם לא נכנסו לנו לתוך הלב. אנחנו יודעים לומר מה נכון ומה לא נכון, אבל אין לנו שמחה גדולה כשאנחנו לומדים תורה או נותנים צדקה ולא כאב לב גדול כשאנחנו רואים מישהו מחלל שבת. הדברים נשארו מבחוץ. וכשהם שם אז שום ידע וחכמה לא יעזרו לנו.

"והחכמה מאין תמצא: מלמד שהיה שלמה מחפש ואומר היכן היא החכמה מצויה. ר' אליעזר אומר בראש, ר' יהושע אומר בלב," (ילקוט שמעוני משלי תתקכט)

 

כל הזמן דיברנו בשפה של ידע וחכמה, אבל לא ידענו לדבר מספיק על ההטמעה שלהם. בעצם גם הראש וגם הלב הכרחיים לתהליך, אבל כל אחד מהם לבד לא מספיק. קנינו מדרגה חשובה מאוד של פיתוח שכלי והבנתי אבל עכשיו צריך לדעת לגשר בין הראש לבין הלב, אם לא נדע להכניס את החכמה העליונה לתוך כלי ההכרה שלנו אז הדברים ישארו חיצוניים וזרים לנו. " כי לא דבר ריק הוא – ואם ריק הוא - מכם". החיסרון הוא לא בדברים כשלעצמם שהם מלאים תמיד בתוכן, כל הריקנות והריחוק שאנחנו מרגישים כשאנחנו עוסקים בעומקים שזרים לנו, מגיע מהריקנות שלנו מהם, מחוסר היכולת שלנו להכניס אותם לתוך עומק החיים שלנו.

אז מה, לא נפתח להם את הדלת?

 

דו''ח תנועה עם שלמה למפרט מהשומר החדש 

החודש לפני 

הייתם באירוע?
מכירים את המשתתפים בכתבה?
יש לכם עדויות לעוד רגעים היסטורים לשתף בעלון?
נשמח שתפנו אלינו בכתובת

100@ezra.org.il

פוגשים בוגרים

ראיון אישי: פנינה גלאובר

ספרי לנו קצת על עצמך

בוגרת גרעין ישי, למרות שסניף כפר גנים פתח תקוה היה בתקופתי בתחילת דרכו והגרעין שלנו לא בדיוק תפקד כגרעין. עסקנו המון בניסיון לקבל הכרה לסניף מצד הרשויות. בשנת תשמ"ז רכזתי את הסניף שהיה ללא מבנה ופעל בחצר בי"ס. היום אני תושבת קדומים. אמא לעשרה ילדים וסבתא לנכדים ב"ה. חלק מצוות ניהול של ת"ת יסדת עז בקדומים, ובעלת קליניקה פרטית בקדומים ובבני ברק - מאמנת ומלווה אנשים בחרדות, טראומות והתמכרויות.


איך בא לידי ביטוי החינוך העזראי בחיים שלך היום?

אני חושבת שבזכות העזרא העמקתי את החיבור האידיאולוגי שלי לחיבור בין שמירת תורה ומצוות קלה כחמורה, עם יישוב הארץ והיאחזות בה.

  

חוויה / סיטואציה / זיכרון חזק מהתנועה

יש הרבה זיכרונות טובים. זיכרון משמעותי הוא זיכרון של שבת ארגון בא הייתי מרכזת ,והייתה לנו מטרה להנכיח את הסניף בפ"ת שכולם יראו ויכירו אותנו. בחרנו לעשות את מסדר השבת ברחבת העיריה ולהביא כמה שיותר חניכים. לצורך כך אירחנו בשבת זו את סניף עזרא בני ברק. המסדר היה מרשים מאוד ומנינו בו 500 חניכים. אחרי אותה שבת התחילו להכיר בנו יותר ויותר, והשאר היסטוריה... אני זוכרת שלקחתי מהשבת הזאת את האמונה והביטחון שהכל אפשרי - אין דבר העומד בפני הרצון.

  

דמות שזכורה לך 

לא זכיתי להיות חניכה בעזרא כי לא היה סניף. נכנסתי ישר להדרכה ומשם לריכוז, להדרכה בסמינריונים ובעוד פעילויות. זכורים לי לטובה מאוד הצוותים שעבדתי איתם (בש"ש ראשונה ריכזתי את סניף עזרא הדר בחיפה), תמיד היו מגוייסים לעזור מעל ומעבר בכל דבר.

  

איפה היית רוצה לראות את התנועה בעוד 100 שנה?

היום לתנועה יש תפקידים נוספים שפחות היו בתקופתי. אתגרי הדור, החדשנות והטכנולוגיה מצריכים עבודה פנימית עמוקה של חיבור לשורשים העמוקים שלנו כפרטים וכעם. הייתי רוצה לראות את התנועה גודלת וצומחת ומוציאה מתוכה אנשים בוגרים המחוברים לעצמם, לתורה ולמצוות ולעם.

  

מה את מאחלת לחניכי התנועה החדשים?

שיזכו לגדול ולצמוח מתוך התנועה לחיים שלמים ומלאים מתוך חיבור עמוק לתורה ולעם.

 

איך את תופסת את המושג תורה עם דרך ארץ ישראלית?

התורה היא המתכון לדרך ארץ. אדם שלומד תורה ומקיים את המצוות מתוך חיבור נשמתי עמוק הוא אדם עם דרך ארץ.

 

הרשמו לעלון שלנו

בואו ועזרו לנו להגיע לעוד בוגרים 

חפשו אותנו בדף הפייסבוק של התנועה

נבנה באמצעות מערכת דפי הנחיתה של רב מסר

.