.

שאול דה-מלאך

מזכ''ל התנועה

הורים יקרים,

אנחנו מוציאים את העלון המקוון שלפניכם כחלק משלל פעולות להתאים את הפעילות לאילוצים בהם אנו פועלים. עשינו מספר שינויים בנוגע למנגנון והפעלת הסניפים ולמרות שלא נערכנו להפעיל מערך מקוון של תנועת נוער, במהלך החודש האחרון עבד כל הצוות (ההכרחי) כדי לעשות את ההתאמות הנדרשות על מנת להתאים ולהביא את שגרת הסניף ולשמר את המעגל החברתי בקבוצות השונות. אני יודע כי בחלק מהמקומות "עלינו על הנוסחה" והמנגנון הצליח בעוד שבמקומות אחרים הדברים עדיין לא עלו על המסלול הנכון. הצוות כולו ער ובעיקר קשוב לתגובות שלכם, הן בנוגע להצלחות והן לדברים שדורשים תיקון. אנחנו פועלים תוך כדי תנועה לומדים ומקימים פלטפורמות נוספות ונשמח לתגובות הערות והארות.

אני מקווה מאוד שהמצב יחזור לשיגרה מהר ככל האפשר ואנחנו חושבים כבר על התאמות ושינויים שסביר שנדרש לעשות גם כלפי ההמשך. בכל מקרה, כל זמן שההגבלות ימשכו נלמד את השטח, נקיים הערכות מצב שבועיות וננסה ללמוד לשפר ולהתאים את עצמנו לצרכים וליכולות כפי שהן עולות מהשטח.

אני רוצה לשתף אתכם במשהו שכתבתי למרכזות שלנו, שכמו כולנו עוברות תקופה מורכבת, על אחת כמה וכמה כשהן במהלך השירות הלאומי שלהן. הדברים אמנם קשורים לתפיסת השירות הלאומי בתנועה, אך הן נוגעות למבט חינוכי רחב הרבה יותר. –

הימים האחרונים הם ימי מבחן לשירות הלאומי. מהו תפקידו, מהי מטרתו ברמה הלאומית. עמוס עוז רגיל היה לספר את "משל המקל" – כשם שאנשים עם פטיש נוטים להסתכל על כל דבר בעולם כעל מסמר, גם אנשים עם מקל נוטים להפוך אותו לפתרון של כל הבעיות. אבל מקל לא יכול לטפל בפצע, הוא לא עוזר לעוני והוא גם בדרך כלל לא יודע לחנך.

אף אחת מכן, אפילו לא בחלומות הכי פרועים, לא שיערה שכך יראה השירות הלאומי שלה. אבל שירות כשמו כן הוא, הוא שירות. אנו משרתים את עמנו, את מדינת ישראל, ולעתים הצרכים והמציאות משתנה ומייצרת סדר יום צרכים ועולם שונה מזה אליו גדלנו.

כמתבונן בכם ובעשייה שלכן בחודש האחרון, אני יכול רק לומר שלא רק הסתגלתם לשינוי, אלא הוכחתם באופן מופלא שיש זמנים ומצבים שבהם השירות הלאומי לא רק שלא נופל מהשירות הצבאי, אלא עולה ומתעלה מעליו עשרות מונים. לא תמיד שמים לכך לב, אבל תמיד המערכה היא על הרוח, על התודעה. חינוך הוא אולי תחום חבוט (ולצערי לעתים גם בצדק...), אבל הוא הבסיס האמתי שעליו מושתת החברה שלנו, העם שלנו, המשפחה שלנו.

בחודש האחרון חינכתן עשרות אלפי חניכים, השפעתן על בני משפחותיהם, עזרתם לגייס מתנדבים למעגלים נוספים מחוץ לתנועה וכמובן הרמתן את המבט של הצוותים והפעילים השונים. זו ההזדמנות לומר לכן תודה ענקית, לספר כמה אנחנו גאים בכן, ולספר שאת הפרק הנוסף בסיפור של העם שיצא ממצרים וחזר מגלות והולך ומעצב את זהותו ואישיותו, אתן בעצמכן כותבות.

 

אני מקווה שגם כתנועה, נצא ממשבר הקורונה בצורה שתכבד ותתאים לערכים ולעקרונות על פי הם אנו פועלים כל השנה כולה.
חזקו חברים.

בתקופה האחרונה סניפי התנועה לוקחים חלק בפרוייקטים גדולים ומשמעותיים וביניהם:

מערך התנדבות
אומרים תודה
זוכרים בסלון
סיום ש''ס משניות

יש לכם רעיונות? הצעות? מומחים בתחום שיכול לסייע? רוצים לעזור בתכנים?

הורים המעוניינים להיות שותפים לעשייה התנועתית בימים אלו, מוזמנים לפנות למייל הבא: - mhadracha@ezra.org.il

מוזמנים לפגוש חלק מהתכנים שלנו הייחודיים שהפקנו במיוחד לתקופת הקורונה

מערכי הדרכה

צוות ההדרכה של התנועה מנהל מערך מדריכים וירטואלי בו מתקיימות גם פגישות זום וגם מתחם הדרכה מקוון באתר התנועה

סדנת צילום ועריכה

דביר בדולח מרכז סניף כפר גנים מלמד אותנו בסדרת סרטונים כמה כלים וטיפים לצילום ועריכת סרטונים באופן פשוט ומקצועי ביותר

 

סדנת הנחיית קבוצות

בהובלת דן גרינוולד רכז החג''ס נערכה סדנת הנחיית קבוצות

 

סדנת מפעלים

בהובלת רכז המפעלים יצחק צוקרמן נערכה סדנת הכשרה בנושא טיולים.

איך קוראים מפה, איך מתכננים נכון יציאה לשטח ועוד!

לירן גרוס

ראש מחלקת הדרכה

הורים יקרים!

מה שלומכם?

אנו בתנועה עובדים לילות כימים על מנת להמשיך כל הזמן ביצירת פעילויות והפקת תכנים לשם קידום כלל המעגלים התנועתיים (מחניכים ועד הבוגרים).

כבר מהרגע הראשון שבו הפסיקו בתי הספר אנו יצאנו בתכנית דיגיטלית שכללה פעילות ב-6 פלטפורמות שונות! וזאת על מנת לאפשר לחניכים ולמדריכים שלנו שלל תכנים בנושאים שונים תוך התאמה לגילאים השונים.

פלטפורמות אלו מחולקות ל2 סוגים:

  1. לחניכים: תכנים שמיועדים ישירות לחניך – חידונים, סרטונים בנושאים שונים (החל מניווט וכלה במשחקים משעשעים. נמצאים ביוטיוב, בפייסבוק ובאינסטגרם
  2. למדריכים – מערכי פעולה, כלים לעבודה מרחוק, מפגשים ושיעורים רבים עם אנשי הנהגת התנועה על מנת להכווין אותם לעשייה משמעותית בימים אלו. נמצאים באתר, בטלגרם ובוואטספ).

במקביל לכל זה התנועה מפעילה מערך מתנדבים נרחב שמונה מעל 150 מתנדבים שעוסק בפעילויות שונות שמגיעות מתוך דרישות השטח. אנו פזורים באופן ארצי ונכונים לעזור לכל הצריך עזרה.

כל זאת מתבצע מתוך התפיסה שאנו בתנועה מרחב חינוכי שלא מפסיק לעבוד לאורך כל השנה כולה למען כלל המעגלים השותפים בתנועה.

בסוף דבריי אני מזמין אתכם להצטרף לתכנים המתאימים גם לכם, ההורים היקרים.

ניתן לצפות בסדרת השיעורים של שאול, מזכ"ל התנועה שעוסק בתפיסה התורנית של התנועה ונקרא 'תורה עם דרך ארץ ישראלית'. סדרה זו אשר נמצאת ביוטיוב התנועתי מיטיבה להסביר את כלל המושגים שקשורים לנושא זה ומאפשרת למידה משמעותית ומעניינת.

הצעה נוספת היא שמיעתו של הפודקאסט (הֶסְכֵּת בעברית) החדש שהתנועה החלה להפעיל. למי שלא מכיר פודקאסט היא מעין תוכנית רדיו המשודרת באינטרנט. בפודקאסט התנועתי אביעד מוזס, סמזכ"ל התנועה יראיין דמויות שונות שעובדות עם התנועה מאחורי הקלעים וידבר איתם על עיסוקם.

השיחות עוסקות בנושאים מגוונים כמו: הנחיית קבוצות והנחיית הורים, מדיה ועולם הדיגיטל, היחס לתרבות, טיולים, שטח ועוד ועוד. שווה להאזין!

פלטפורמה נוספת שקיימת בתנועה ויוצאת באופן חודשי הוא עלון הבוגרים מוזמנים לעיין בעלונים הקודמים

ההמלצה האחרונה שלי על סדרת השיעורים שעשינו בפייסבוק ונקראת 'זמן משפחתי'. בסדרה זו עדי נתנאל, רכזת חינוך מיוחד בתנועה נותנת לנו כלים לזמן משמעותי עם הילדים דרך כלים מעולם התרבות כמו פסיכודרמה ואלתור.

 

בברכת רפואה שלמה לחולים ובציפייה לחזרה לשגרה ולמפגש עם החניכים,

לירן

נבנה באמצעות מערכת דפי הנחיתה של רב מסר

.